Trwa ładowanie...
d1apxkt
13-11-2014 15:40

Kopacz chce informacji o sytuacji w KW od zespołu węglowego

Premier Ewa Kopacz powiedziała w czwartek, że w związku z sytuacją w Kompanii Węglowej będzie domagała się od specjalnego zespołu węglowego informacji i "rozwiązania sytuacji".

Share
d1apxkt

Kopacz była pytana w czwartek na konferencji prasowej w Bydgoszczy o okupację przez związkowców Kompanii Węglowej i apel górników o spotkanie z przedstawicielem rządu.

"Jestem przekonana, że wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński czuwa nad całym procesem (restrukturyzacji polskiego górnictwa - PAP). Dowiadując się z mediów o tym, że tego rodzaju sytuacje mają miejsce na Śląsku, oczywiście po przyjeździe do Warszawy, poproszę Piechocińskiego, ale również ministrów, którzy są włączeni do zespołu odpowiedzialnego za restrukturyzację polskich kopalni (...) o informację, ale też (będę) domagała się, aby znaleźć rozwiązania tej sytuacji" - powiedziała premier na czwartkowej konferencji prasowej w Bydgoszczy.

Kopacz zauważyła też, że w skład Rady Gospodarczej (przy premierze - PAP) wchodzą autorytety z ekonomii i nauki, które "bardzo mocno pochylają się nad problemami polskiego górnictwa". "Te prace trwają, spotkania również się odbywają" - zapewniła szefowa rządu.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński poinformował w czwartek, że w trybie pilnym zbierze się Międzyresortowy Zespół ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, który w maju został powołany przez premiera. W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

d1apxkt

Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów, a jego główne zadania to: dokonanie analizy funkcjonowania sektora, aktualizacja koncepcji rozwoju i zwiększenia jego konkurencyjności, opracowanie koncepcji szerszego wykorzystania energii z węgla kamiennego w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz przygotowanie rekomendacji dotyczących dalszych działań, których celem jest poprawa funkcjonowania sektora, w tym również jego restrukturyzacji.

Szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik poinformował w czwartek PAP, że dotychczasowy program naprawczy Kompanii Węglowej jest już nieaktualny. Powód to fiasko jednego z zakładanych źródeł finansowania: spółka nie wyemituje euroobligacji. Wcześniej przedstawiciele związków rozmawiali z zarządem spółki na spotkaniu, podczas którego miały im zostać zaprezentowane założenia programu naprawczego.

Jak przekazał Grzesik, zaraz po spotkaniu prezes KW Mirosław Taras pojechał do Warszawy. Związkowcy zamierzają czekać w siedzibie spółki na jego powrót. Oczekują też przyjazdu przedstawiciela rządu z jej pełnomocnictwami oraz z informacjami nt. planów dalszych działań odnośnie branży.

Według związkowców na pytanie o ewentualne alternatywne plany pozyskania środków na wynagrodzenia i ratowanie spółki zarząd miał odpowiedzieć, że jedynym sposobem jest likwidacja kilku kopalń i zwolnienie załóg tych zakładów. W tej sytuacji przedstawiciele strony społecznej zażądali, aby do siedziby Kompanii przyjechał przedstawiciel właściciela spółki, czyli ministra gospodarki.

d1apxkt

W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa stanęła przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września prezes KW Mirosław Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.

Pod koniec października największy polski eksporter węgla Węglokoks SA zapowiedział, że chce do końca br. sfinalizować zakup od KW 4 lub 5 kopalń.

d1apxkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1apxkt