Trwa ładowanie...
d48id57

Kopacz: rozpoczynamy tzw. cykl rozruchowy terminala LNG (krótka3)

Dzisiaj rozpoczynamy tzw. cykl rozruchowy terminala LNG. Czekamy na pierwszą dostawę gazu technicznego, który będziemy przepompowywać do naszych połączeń - powiedziała w poniedziałek na briefingu w Świnoujściu premier Ewa Kopacz.

Share
d48id57

"To olbrzymia inwestycja. Pewnie wszyscy będą mówić, że opóźniona w czasie" - powiedziała. Dodała, że eksperci z którymi rozmawiała twierdzą, że tego typu inwestycje - o ile są rozsądnie zaplanowane, trwają 60-70 miesięcy. "Ten trud i wysiłek, ale też bardzo dobre zarządzanie, w ostatnim okresie, pana prezesa (Gaz-Systemu) Jana Chadama spowodowały, że dzisiaj jesteśmy tutaj i osiągniecie tego celu strategicznego możemy ogłaszać" - powiedziała.

Decyzję o budowie gazoportu rząd podjął w 2006 r., a w połowie 2009 roku PGNiG podpisało z katarską spółką Qatargas kontrakt na 20-letnie dostawy gazu. Rok później Polskie LNG - spółka zależna polskiego operatora systemu przesyłowego Gaz System - odpowiedzialna za budowę i eksploatację terminala - zawarło umowę na jego budowę z konsorcjum, na czele którego stoi włoski Saipem. Kamień węgielny wmurowano w marcu 2011 r. Początkowo zakładano, że terminal będzie gotowy w połowie 2014, potem termin ten przesunięto na koniec 2014 r. było to związane im. in. z bankructwami kilku podwykonawców brakowało rąk do pracy, a generalny wykonawca nie realizował kolejnych etapów budowy na czas. Było to przyczyną sporu między inwestorem a wykonawcą terminalu.

d48id57

Podziel się opinią

Share
d48id57
d48id57