Trwa ładowanie...
dl5yzzk
01-12-2016 10:20

Kopalnia Nowe Brzeszcze dołączyła do spółki Tauron Wydobycie

Przejęta w końcu ubiegłego roku przez grupę Tauron kopalnia Brzeszcze, działająca dotąd jako samodzielna firma pod nazwą Nowe Brzeszcze, z początkiem grudnia stała się częścią spółki Tauron Wydobycie. Tym samym Tauron skupił swoje aktywa wydobywcze w jednym podmiocie.

dl5yzzk

Jak podała w czwartek grupa, dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze - uwzględniając zakładaną produkcję energii - w przyszłości zakłady wydobywcze grupy Tauron w prawie 70 proc. będą pokrywać jej zapotrzebowanie na węgiel. W 2015 r. wskaźnik ten wynosił ok. 40 proc.

Oprócz nabytej w ubiegłym roku od Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Brzeszcze, do spółki Tauron Wydobycie należą również kopalnia Janina w Libiążu i kopalnia Sobieski w Jaworznie.

Cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym prezes grupy Tauron Filip Grzegorczyk wyjaśnił, że zasadniczym celem połączenia spółek Nowe Brzeszcze i Tauron Wydobycie było uporządkowanie struktury grupy, poprzez zbudowanie przejrzystego, jednolitego modelu funkcjonowania obszaru Wydobycie. Chodziło o integrację przejętych aktywów i wykorzystanie synergii, by zagwarantować grupie stabilne dostawy paliwa - konkurencyjnego kosztowo i odpowiedniego pod względem jakości.

W przyjętej na początku września br. nowej strategii grupy Tauron zapisano, że do 2020 r. wartość nakładów na inwestycje w segmencie wydobycia wyniesie ok. 1,3 mld zł. Strategia zakłada m.in. kontynuację budowy poziomu 800 m w zakładzie górniczym Janina w Libiążu (do 2020 r.), budowę szybu Grzegorz (do 2023 r.) w zakładzie górniczym Sobieski oraz inwestycje zwiększające efektywność kopalni Nowe Brzeszcze. Realizowane będą projekty służące uruchomieniu ścian, gwarantujące ciągłą i bezawaryjną pracę zakładów oraz koncentrację wydobycia.

dl5yzzk

"Zakłada się kontynuowanie inwestycji strategicznych, które zapewnią efektywne wydobycie na wiele lat" - poinformował prezes spółki Tauron Wydobycie Zdzisław Filip.

Kopalnia Brzeszcze do końca br. ma otrzymać nowy kompleks ścianowy za ok. 72,4 mln zł, wraz z wyposażeniem. Dostarczą go - w ramach wspólnego kontraktu - grupy Famur i Kopex będące na etapie przygotowań do konsolidacji. Przedmiotem kontraktu są maszyny i urządzenia, m.in. obudowa zmechanizowana, system odstawy, agregaty zasilające oraz urządzenia elektryczne. Dostarczone w ramach konsorcjum rozwiązania będą eksploatowane przy drążeniu wyrobisk górniczych w ścianach pokładu 510 kopalni Brzeszcze.

Wcześniej, w sierpniu br., Famur wraz z Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów zawarł wartą blisko 32 mln zł umowę ze spółką Nowe Brzeszcze, dotyczącą drążenia wyrobisk górniczych w dwóch pokładach oraz wyrobisk przy szybie Andrzej VIII, ponad 900 m pod ziemią. Prace mają potrwać do później jesieni przyszłego roku. W czerwcu br. grupa Tauron podała, że w Brzeszczach uruchamiana jest druga ściana wydobywcza. To inwestycja mająca podnieść efektywność tej kopalni i - w zamierzeniu - prowadzić ją do osiągnięcia rentowności w 2017 r.

W ciągu trzech kwartałów tego roku kopalnie grupy Tauron wyprodukowały 4,2 mln ton węgla, ponad 20 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Wzrost wynika głównie z uruchomienia produkcji w Brzeszczach, w tym uruchomienia w tym zakładzie nowej ściany wydobywczej. Sprzedaż węgla wyniosła 4,1 mln ton, co oznacza wzrost o 12 proc. wobec dziewięciu miesięcy 2015 r.

dl5yzzk

W trzecim kwartale br. kopalnie grupy wypracowały dodatni wynik na poziomie EBITDA w wysokości 33 mln zł. "Było to możliwe dzięki wysokiemu poziomowi wydobycia i sprzedaży, utrzymywaniu dyscypliny kosztowej oraz podejmowanym działaniom w zakresie poprawy efektywności" - podała spółka.

Prezes Filip poinformował, że realizowany w obszarze Wydobycie program poprawy efektywności powinien dać ponad 250 mln zł oszczędności w latach 2016-2018.

Kopalnia Brzeszcze, włączona obecnie do firmy Tauron Wydobycie, to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - w ub. roku wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Pod koniec ub. roku wybrane aktywa wydobywcze kopalni od SRK przejął Tauron, płacąc symboliczną złotówkę i zobowiązując się do zwrotu udzielonej zakładowi w SRK pomocy publicznej.

W Brzeszczach pierwszą ścianę wydobywczą oddano do użytku w kwietniu br. Jej zasoby oszacowano na 643 tys. ton węgla, a dobowe zdolności produkcyjne na 4 tys. ton. Zasoby w drugiej ścianie szacowane są na 400 tys. ton, a zakładane wydobycie ma osiągnąć poziom 5 tys. ton na dobę. Inwestycje mają prowadzić do zwiększenia wydobycia w Brzeszczach do poziomu 1,8 mln ton rocznie, doprowadzając zakład do rentowności.

dl5yzzk

Plan połączenia Nowych Brzeszcz i spółki Tauron Wydobycia został uzgodniony we wrześniu br. W planie tym wartość majątku Nowych Brzeszcz oszacowano na blisko 96,8 mln zł, a wartość aktywów i pasywów spółki to niespełna 282 mln zł. Między sierpniem 2015 a sierpniem 2016 r. spółka miała ponad 116,6 mln zł przychodów ze sprzedaży i 74,3 mln zł straty netto. Natomiast aktywa i pasywa spółki Tauron Wydobycie to ponad 1,8 mld zł. W ubiegłym roku strata netto tej spółki wyniosła blisko 169,6 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży przekraczających 1,2 mld zł. Od początku tego roku do końca sierpnia przychody zbliżyły się do 633,5 mln zł, a strata netto przekroczyła 193,1 mln zł.

Grupa Tauron, do której należy spółka Tauron Wydobycie, to jedna z największych firm w Polsce, jest też największym w kraju dystrybutorem energii elektrycznej - spółki z grupy sprzedają energię do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego, jest drugim co do wielkości sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej w Polsce.

dl5yzzk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl5yzzk