Trwa ładowanie...

Korea Północna kpi z sankcji ONZ i grozi USA. "Tym szybciej skończymy plany nuklearne"

Im więcej sankcji Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożą na Koreę Północną, tym szybciej będzie ona dążyć do sfinalizowania swych planów nuklearnych - oświadczył rzecznik północnokoreańskiego MSZ cytowany przez agencję KCNA.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Korea Północna kpi z sankcji ONZ i grozi USA. "Tym szybciej skończymy plany nuklearne"Źródło: PAP/EPA, fot: PAP/EPA
d2rgwrx

Najnowsze sankcje nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ są "najbardziej nikczemnym, nieetycznym i nieludzkim aktem wrogości mającym na celu fizyczną eksterminację narodu KRL-D, nie mówiąc już o jej ustroju i rządzie" - powiedział rzecznik.

Zobacz też: 10 szokujących faktów o Korei Płn.

11 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Projekt rezolucji przygotowały Stany Zjednoczone w reakcji na ostatnią, szóstą już próbę nuklearną przeprowadzoną przez reżim Kim Dzong Una.

d2rgwrx

Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn.: do 500 tys. baryłek od 1 października do końca 2017 roku i do 2 mln baryłek w ciągu 2018 roku i lat następnych. Sankcje wprowadzają także całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importowania północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Była to dziewiąta rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Płn. w związku z jej programem rakietowym i nuklearnym. Pjongjang groził, że użyje broni jądrowej, by - jak to ujęto - "zatopić" Japonię, a USA obrócić w "popiół i ciemność" za poparcie tej rezolucji.

Na początku sierpnia prezydent USA Donald Trump groził Kim Dzong Unowi "ogniem i furią, jakich świat nie widział", a bombowce USA przeleciały ostrzegawczo nad Półwyspem Koreańskim. W poniedziałek również doszło do pokazu siły, który ma odstraszyć komunistycznego dyktatora. Amerykańskie myśliwce i bombowce wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach z samolotami południowokoreańskimi.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2rgwrx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rgwrx
d2rgwrx