Korekta na dolarze?

Wczorajszy dzień minął pod znakiem korekty piątkowego ruchu na eurodolarze. W ślad za osłabieniem dolara względem euro, nastąpiło delikatne umocnienie polskiego złotego. Szefowa Rezerwy Federalnej podczas wczorajszego przemówienia nie zaskoczyła rynków - póki co wizja podwyżek stóp procentowych za oceanem nadal pozostaje wizją dalekiej przyszłości.

Korekta na dolarze?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

07.10.2014 | aktual.: 07.10.2014 11:57

W poniedziałek główna para walutowa poszła lekko w górę, co raczej nie dziwi, biorąc pod uwagę dynamikę spadku, z jaką eurodolar porusza się od kilku tygodni. Po piątkowych dobrych danych z rynku pracy w USA, wczoraj inwestorzy bacznie wysłuchiwali przemówienia Janet Yellen. Szefowa Fedu wykazała się dużą dozą rezerwy, jeżeli chodzi o optymizm po ostatnich dobrych danych z amerykańskiej gospodarki.

W jej ocenie pomimo poprawy wskaźników, nie można jeszcze mówić o stabilizacji gospodarczej. Inwestorzy we wczorajszym przemówieniu doszukiwali się jasnych sygnałów, kiedy można spodziewać się rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych za oceanem. Wszystko wskazuje na to, że Yellen zamierza jak najdłużej opóźniać tę decyzję.

Dla par walutowych powiązanych z PLN najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie jutrzejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Jutro około południa poznamy informację, na jakim poziomie będzie kształtował się koszt pieniądza w najbliższych miesiącach. Rynkowy konsensus zakłada obniżkę stóp o 25 punktów bazowych, co raczej nie powinno wpłynąć na wycenę polskiego złotego. W sytuacji, gdy RPP postanowi pozostawić stopy na niezmienionym poziomie lub zdecyduje się na mocniejsze poluzowanie polityki monetarnej, wówczas zmienność na rynku prawdopodobnie się zwiększy.

O godzinie 8:00 poznaliśmy dane nt. produkcji przemysłowej w sierpniu u naszych zachodnich sąsiadów. Odczyt okazał się gorszy od oczekiwań -4% m/m oraz -2,8% r/r (oczekiwano: -1,5% m/m oraz -0,5% r/r).

Dane makroekonomiczne, na które warto zwrócić dzisiaj uwagę:
- 09:15 - Szwajcaria - sprzedaż detaliczna (sierpień) oraz inflacja konsumencka (wrzesień);
- 10:30 - Wielka Brytania - wyniki produkcji przemysłowej (sierpień).

EUR/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 07.07.2014 do 07.10.2014

Kurs EUR/PLN porusza się od początku września w ramach szerokiego kanału spadkowego. Na chwilę obecną brakuje prób podjęcia wybicia z tak wyrysowanej formacji. Poziomy, które powinni obserwować inwestorzy, to 4,1960 (górne ograniczenie) oraz 4,1660 (dolne ograniczenie).

CHF/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 07.07.2014 do 07.10.2014

Od początku września kurs znajduje się w szerokim kanale spadkowym. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z zakończonymi niepowodzeniem próbami testowania górnego ograniczenia formacji. W najbliższych dniach spodziewać należy się dalszych ruchów w ramach kanału.

USD/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 07.07.2014 do 07.10.2014

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. W ostatnich godzinach nastąpiło wybicie górą, jednak kurs powrócił do wyrysowanego wcześniej kanału. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,2850, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.

GBP/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 07.07.2014 do 07.10.2014

Kurs GBP/PLN od początku września poruszał się w silnym trendzie wzrostowym. Obecnie kurs przebił wyrysowaną linię wsparcia. Ważnym poziomem wsparcia jest teraz 38,2% zniesienie Fibonacciego tj. 5,3000.

Marcin Rogalski - Dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)