To jest noweKoronawirus zmienił przyzwyczajenia Polaków. Ograniczyliśmy wyjścia na wydarzenia kulturalne

Koronawirus zmienił przyzwyczajenia Polaków. Ograniczyliśmy wyjścia na wydarzenia kulturalne

Koronawirus i związane z nim restrykcje odcisnęły piętno na przyzwyczajeniach Polaków. Odpuściliśmy sobie udział w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych, rzadziej też odwiedzamy restauracje - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Koronawirus. Przez pandemię Polacy ograniczyli wizyty w restauracjach (zdj. ilustracyjne).
Koronawirus. Przez pandemię Polacy ograniczyli wizyty w restauracjach (zdj. ilustracyjne).
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Cloris Ying
oprac. KRO

Aż 80 proc. badanych deklaruje, że rzadziej bierze udział w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych w porównaniu ze swoją aktywnością przed wybuchem pandemii. Nieco mniej osób (70 proc.) ograniczyło swoje wizyty na siłowniach, czy w klubach fitness.

Ponad dwie trzecie z nas nie już tak często do restauracji. Natomiast 58 proc. zapytanych ogranicza swoje wizyty w supermarketach i galeriach handlowych.

Co ciekawe, nieco inaczej ma się kwestia wizyt u fryzjera. 53 proc. badanych zadeklarowało, że odwiedza go rzadziej niż przed pandemią. To oznacza, że 47 proc. umawia wizyty w salonach fryzjerskich z taką samą częstotliwością, jak przed pojawieniem się SARS-CoV-2.

Zobacz: Cięcia w 500+ i emeryturach? "To byłaby kontra do tego, jak chcemy rozwijać gospodarkę"

Zdaniem badanych, kryzys wywołany przez pandemię nie obciążył ich budżetu domowego. 57 proc. z nich oceniło, że sytuacja finansowa ich gospodarstwa domowego nie uległa zmianie. Co trzeci respondent odnotował pogorszenie się sytuacji finansowej.

- Pomimo największej od dekad recesji zdecydowana większość Polaków (71 proc.) nadal pozytywnie ocenia sytuację finansową swoich gospodarstw domowych, a ponad połowa (57 proc.) uważa, że pandemia nie wpłynęła na zmianę ich sytuacji finansowej - wyjaśnia Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE.

- Co do oszczędności posiadanych przed pandemią, okazuje się, że dla 58 proc. badanych sytuacja związana z pandemią nie zmieniła stanu tych oszczędności. Obecnie na posiadanie oszczędności wskazuje 55 proc. badanych, a co trzeci respondent uważa, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy zaoszczędzi jakąś sumę pieniędzy - wyjaśnia Dębkowska.

Wiarę w taki stan rzeczy podziela jednak coraz mniej osób. "W porównaniu do badania z końca lipca, o 8 pp. spadł odsetek respondentów zgłaszających możliwość oszczędności w ciągu nadchodzących 3 miesięcy" - czytamy w komunikacie prasowym.

Obecnie 31 proc. badanych wierzy, że uda im się zgromadzić oszczędności w ciągu najbliższego kwartału. Takiej możliwości nie widzi 59 proc. Natomiast 32 proc. badanych musi zmagać się ze spłatą kredytu lub pożyczki.

Pole do debaty wśród Polaków pozostawia sytuacja gospodarcza kraju. 26 proc. uważa, że jest ona dobra, natomiast 34 proc. - że jest zła. Jednocześnie 54 proc. respondentów zgadza się z twierdzeniem, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy sytuacja gospodarcza Polski się pogorszy. Wiarę w gospodarcze odbicie ma 16 proc. osób.

Tylko 35 proc. Polaków wyjechało na wakacje w sezonie letnim. 76 proc. z nich zdecydowało się na wypoczynek w kraju, a 12 proc. - poza nim. Ponad co dwudziesty badany połączył wakacje w Polsce z wyjazdem zagranicznym.

Ile zatem wydaliśmy na wakacjach? 40 proc. zapłaciło mniej niż 1 tys. złotych na osobę. Mniej niż co piąty - między 1 tys., a 1,5 tys. złotych. Niemal co trzeci z kolei wydał powyżej 1,5 tys. złotych na osobę.

Powyższe dane pochodzą z III fali badania nastrojów gospodarstw domowych Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)