Trwa ładowanie...

Kosiniak-Kamysz: Polska potrzebuje aktywnego seniora

Polska potrzebuje aktywnego seniora. Uniwersytety trzeciego wieku są marką
Polski w zjednoczonej Europie - mówił w sobotę minister pracy i polityki społecznej Władysław
Kosiniak-Kamysz podczas inauguracji I Małopolskiego Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w
Krakowie.

Kosiniak-Kamysz: Polska potrzebuje aktywnego senioraŹródło: newspix.pl
d2uw4in
d2uw4in

Polska potrzebuje aktywnego seniora. Uniwersytety trzeciego wieku są marką Polski w zjednoczonej Europie - mówił w sobotę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas inauguracji I Małopolskiego Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Krakowie.

Minister stwierdził, że osoby w podeszłym wieku są ogromną wartością dla Polski, wiele już zrobiły, a wciąż są pełne energii, chcą się rozwijać, edukować po zakończeniu aktywności zawodowej, chcą pomagać - często jako wolontariusze.

Jak dodał, ruch senioralny, tworzony przez osoby zrzeszone w różnych organizacjach i związane z uniwersytetami trzeciego wieku, przyczynia się do rozwoju polityki senioralnej w Polsce. "Bez was nie byłoby departamentu polityki senioralnej w naszym kraju, rządowego programu ASOS na rzecz aktywności społecznej osób starszych, nie byłoby strategii rządu na lata 2014-2020 dotyczącej spraw seniorów" - powiedział minister do licznie zgromadzonych w Filharmonii Krakowskiej osób.

Zaznaczył, że wnioski i postulaty płynące z sobotniego kongresu w Krakowie posłużą gminom, powiatom, województwom oraz państwu do usprawnienia polityki senioralnej. "Uniwersytety trzeciego wieku są marką Polski w zjednoczonej Europie. Seniorzy muszą się wpisać w strategię Polski i państwo musi pamiętać o tym - w wymiarze społecznym, rynku pracy, zdrowotnym, ale też w wymiarze kulturalnym i edukacyjnym" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

d2uw4in

Minister nie krył zadowolenia z powodu spotkania z seniorami. "Mam tę przyjemność, i taki chyba dar od Boga, opatrzności, że jako najmłodszemu ministrowi w tej dziedzinie w Europie, przyszło mi zajmować się seniorami i robię to z przyjemnością" - zaznaczył. Jak dodał, teraz w Polsce mamy dobry klimat dla seniorów; samorządy i państwo znajdują finanse na ich sprawy, jednak oczekiwania wciąż przerastają możliwości finansowe i logistyczne władz.

Kosiniak-Kamysz przekazał seniorom pozdrowienia od premiera Donalda Tuska, zaangażowanego w politykę senioralną.

Marszałek Małopolski Marek Sowa przyznał, że przez wiele lat polityka senioralna w województwie nie była uwypuklona. Władze jednak dostrzegły w niej ogromną szansę na rozwój regionu. W 2010 r. posłance Elżbiecie Achinger udało się przekonać województwo, aby rozpoczęło tworzenie specjalnych programów na rzecz seniorów.

"Wyzwania są niesamowite, bo wydłuża się czas życia, z czego trzeba się cieszyć. Jak ktoś ma dobrą formę, zdrowie, to praca nie jest problemem - bo każdy lubi się realizować w tym, co robi najlepiej" - powiedział marszałek. "Cieszę się, że są państwo aktywni. To, co się stało w ostatnich latach w Małopolsce, to istny wulkan inicjatyw z państwa udziałem" - dodał.

d2uw4in

Apel do uczelni wyższych, które jeszcze nie utworzyły uniwersytetów trzeciego wieku, skierowała prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku Wiesława Borczyk. "To jest edukacja nieformalna, nie podlegająca ministerstwom edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Jeśli są listy rezerwowe przy zapisach do uniwersytetów trzeciego wieku, to daje do myślenia. Z drugiej strony niż demograficzny powoduje, że uczelnie zaczynają mieć problem z naborem młodych studentów" - podkreśliła prezes.

Drugi apel skierowała do ministerstw odpowiedzialnych za edukację w Polsce, aby, na wzór Brukseli, wprowadziło zapisy o przydatności starszych studentów dla uczelni wyższych.

Dodała też, że uniwersytety trzeciego wieku mogą działać nie tylko w miastach, w których są uczelnie wyższe, ale też w małych miejscowościach. Tam tworzeniem nowych struktur zajmują się głównie organizacje pozarządowe.

d2uw4in

I Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest jednym z wydarzeń I Ogólnopolskich Senioraliów - festiwalu, który odbywa się w sobotę i niedzielę w Krakowie. Celem imprezy jest integracja osób starszych i kształtowanie pozytywnego ich wizerunku. W programie znajdują się wydarzenia artystyczne, bezpłatne badania i konsultacje medyczne, wykłady propagujące zdrowy tryb życia.

Patronem Senioraliów jest m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz i rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Manko i Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych Creativa.

(AS)

d2uw4in
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uw4in