Koszty ogrzewania. Ile w tym roku zapłacimy za pellet?

Pellet drzewny jest ekologiczną alternatywą do ogrzewania domów. Niska zawartość wilgoci w pellecie drzewnym sprawia, że jest on bardziej efektywnym paliwem niż drewno. Ile w tym roku trzeba będzie zapłacić za ogrzanie 100-metrowego domu?

East News archiwum
Piotr Hukalo/East News, Gdansk 04.12.2022 Gdansk Wegiel, opal, piec kaflowy
Piotr HukaloCena pelletu sprzedawanego przez Lasy Państwowe wynosi od 2200 do 2446 zł
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Hukalo

Właściciele domów szukają alternatywnych dla węgla, którego ceny są niestabilne i coraz chętniej sięgają po pellet. W 2021 r. w okresie od marca do kwietnia można było kupić tonę pelletu w cenie 600 zł w hurcie, dla detalistów ceny wynosiły około 800-900 zł za tonę.

W 2022 r. ceny pelletu podrożały nawet trzykrotnie. Jak będzie w tym sezonie grzewczym? Ceny delikatnie się obniżyły. Jak podaje biznes.interia.pl, za pellet drzewny CP Power Premium w sklepie internetowym zapłacimy 1850 za 1050 kg surowca. Pellet sosnowy zaś to koszt ok. 1750 zł za 1005 kg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak tanio, że aż strach. Przyczyna jest jedna. Oto co nas czeka

Surowiec można kupić też u producentów, gdzie ceny są zazwyczaj bardziej korzystne niż u dystrybutorów. Przykładowo w EcoEnergyHub pellet z drewna iglastego kosztuje 1140 zł za paletę. MakoPellets oferuje cenę 1544 zł za paletę.

Najwięcej zapłacimy w marketach budowlanych, takich jak Obi czy Leroy Merlin. Worek pelletu Top-Quality 18 MJ w OBI kosztuje 32,99 zł, 15 kg pelletu magma premium 17,4 MJ kosztuje mniej, bo 29,99 zł. Podobne ceny obowiązują w Leroy Merlin. Za 15 kg pelletu drzewnego BSH zapłacimy 32,96 zł - zwraca uwagę biznes.interia.pl.

Pod koniec ubiegłego roku również Lasy Państwowe rozpoczęły sprzedaż pelletu, co miało być odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na ten surowiec, w związku z rosnącymi cenami alternatywnych źródeł ogrzewania. Lasy Państwowe dostarczyły surowiec, a produkcję zleciły innym firmom. Cena pelletu sprzedawanego przez Lasy Państwowe wynosi od 2200 do 2446 zł brutto za jedną tonę.

Koszt ogrzewania domu pelletem drzewnym

Im większy dom i większe zapotrzebowanie energetyczne, tym potrzebna będzie większa ilość pelletu. Zgodnie z obliczeniami portalu kb.pl, jeśli kupimy tonę pelletu za 1900 zł, to roczny koszt ogrzewania domu 100-metrowego o zapotrzebowaniu 70 kWh/m2/rok wyniesie około 2964 zł. Natomiast dom o zapotrzebowaniu energetycznym 150 kWh/m2/rok będzie już potrzebował do ogrzania aż 3,34 tony.

Najdroższy buk, jesion i brzoza

Cena drewna opałowego zależy od gatunku i kaloryczności, czyli wydajności. Do najbardziej wydajnych gatunków należą: buk, jesion, brzoza oraz dąb. Najmniej kaloryczne są natomiast świerk, jodła oraz topola. I to właśnie one będą należały do najtańszych gatunków drewna.

Na platformie OLX za pellet zapłacimy od 210 zł za metr sześcienny sosny lub świerku.

Wybrane dla Ciebie
Emerytury z Norwegii trafiają do Polaków. Tyle wynoszą co najmniej
Emerytury z Norwegii trafiają do Polaków. Tyle wynoszą co najmniej
Będzie dostawał 5 tys. zł przez 20 lat. Oto gdzie kupił kupon
Będzie dostawał 5 tys. zł przez 20 lat. Oto gdzie kupił kupon
Wyłączyli im ogrzewanie. Przez długi zarządcy marzną od tygodni
Wyłączyli im ogrzewanie. Przez długi zarządcy marzną od tygodni
To może być koniec segregacji śmieci. Wymyślili przełomową metodę
To może być koniec segregacji śmieci. Wymyślili przełomową metodę
Chcesz dostawać 8 tys. zł emerytury? Tyle musisz zarabiać
Chcesz dostawać 8 tys. zł emerytury? Tyle musisz zarabiać
Rolnicy rozpoczynają protesty. Zablokują drogi [MAPA UTRUDNIEŃ]
Rolnicy rozpoczynają protesty. Zablokują drogi [MAPA UTRUDNIEŃ]
Polacy rzucili się na grudniowe wyjazdy. Za noc płacą 730 zł
Polacy rzucili się na grudniowe wyjazdy. Za noc płacą 730 zł
Wystawili na sprzedaż zabytkową synagogę. Pomieści nawet 120 mieszkań
Wystawili na sprzedaż zabytkową synagogę. Pomieści nawet 120 mieszkań
Zarobili ponad 1 mld zł na wysyłce pomidorów do Polski. Skąd pochodzą?
Zarobili ponad 1 mld zł na wysyłce pomidorów do Polski. Skąd pochodzą?
Lidl uruchamia nowy format sklepu. Zakupy tylko przez kilka godzin
Lidl uruchamia nowy format sklepu. Zakupy tylko przez kilka godzin
Biedronka ma własnego Burgera Drwala. Ile kosztuje?
Biedronka ma własnego Burgera Drwala. Ile kosztuje?
Kontrolerzy jak policjanci. Rewolucyjna zmiana w Łodzi
Kontrolerzy jak policjanci. Rewolucyjna zmiana w Łodzi