Kotecki o wyjściu Polski z procedury nadmiernego deficytu
Argumenty prawne wynikające w unijnych dokumentów wskazują, że Polska dostanie dodatkowy rok na wyjście z procedury nadmiernego deficytu, chociaż sytuacja ekonomiczna uzasadniałaby wydłużenie tego okresu o dwa lata - uważa główny ekonomista MF Ludwik Kotecki.
28.05.2013 15:25
- Argumenty prawne wynikające z Paktu Stabilności i Wzrostu wskazywałyby na wydłużenie o jeden rok czasu na redukcję nadmiernego deficytu, choć stoją w sprzeczności z oceną sytuacji ekonomicznej, która uzasadniałaby wydłużenie o dwa lata, do roku 2014, wyjścia z nadmiernego deficytu - powiedział dziennikarzom Kotecki.
- Jutro poznamy w tej sprawie rekomendacje Komisji Europejskiej - dodał.
KE 29 maja przedstawi ocenę Aktualizacji Programów Konwergencji oraz Narodowych Programów Reform i rekomendacje dla poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Zgodnie z dotychczasowymi rekomendacjami Ecofin Polska powinna ograniczyć nadmierny deficyt w 2012 roku.
GUS podał, że w ubiegłym roku deficyt general government wyniósł 3,9 proc. PKB, aby mogła zostać uchylona procedura nadmiernego deficytu nie mógł on być wyższy niż 3,5 proc.
W APK resort finansów założył, że w tym roku deficyt wyniesie 3,5 proc. Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski mówił wówczas, że przy takim wyniku rząd ma nadzieję na uchylenie procedury.