Trwa ładowanie...
d1iycd1
(pl)

KOV do końca '13 r. wykona jeszcze dwa odwierty na koncesji Północne Makiejewskoje

19.06. Warszawa (PAP) - Kulczyk Oil Ventures zakończył etap zbierania danych sejsmicznych 3D na swojej najmłodszej koncesji Północne Makiejewskoje. Do 2013 roku na jej terenie...

Share
d1iycd1

19.06. Warszawa (PAP) - Kulczyk Oil Ventures zakończył etap zbierania danych sejsmicznych 3D na swojej najmłodszej koncesji Północne Makiejewskoje. Do 2013 roku na jej terenie wykona jeszcze dwa odwierty - poinformowała firma w komunikacie. KOV do końca III kw. zamierza podłączyć do komercyjnej produkcji odwiert M-21 z pola Makiejewskoje.

W maju tego roku spółka rozpoczęła prace przy pierwszym odwiercie na polu Północne Makiejewskoje. Jak poinformowała, odwiert Północne Makiejewskoje-1 natrafił na cztery obiecujące strefy węglowodorowe.

"Na tej najmłodszej koncesji KOV zakończył się także etap zbierania danych sejsmicznych 3D. Interpretacja trójwymiarowych danych pozwoli lepiej poznać potencjał tego pola i określić miejsca kolejnych odwiertów. Zarząd KOV planuje, że do 2013 r. na terenie tej koncesji wykona jeszcze dwie studnie" - napisano w raporcie.

d1iycd1

W pierwszym kwartale 2012 r. pozyskano 225 km2 nowych danych sejsmicznych 3D pokrywających większość obszaru koncesji Północne Makiejewskoje, w tym odwiertu NM-1. Obecnie trwa przetwarzanie tych danych, a ukończenie ich interpretacji spodziewane jest w trzecim kwartale 2012 r.

KOV poinformował też, że zamierza podłączyć do komercyjnej produkcji pod koniec III kwartału tego roku odwiert M-21 zlokalizowany na koncesji Makiejewskoje, który uzyskał przepływ na poziomie prawie 85 tys. m sześc. dziennie.

"W efekcie pozytywnych wyników testowania tej studni i utrzymującej się stale wysokiej produkcji z M-19, obecnie trwa weryfikacja programu wierceń zaplanowanego na ten rok pod kątem przyspieszenia prac nad następną w kolejności, M-20. Chcemy ruszyć z pracami już w połowie lipca" - poinformował cytowany w komunikacie Jakub Korczak, wiceprezes KOV ds. relacji inwestorskich.

Z kolei odwiert O-14 z pola Olgowkoje oceniony został jako potencjalny obiekt szczelinowania.

d1iycd1

"Najnowsze testy odwiertu wskazały (...) na niską przepuszczalność docelowych stref zbiornika i odwiert został uznany jako potencjalny obiekt szczelinowania" - podała spółka.

W 2011 r. KOV przeprowadził program szczelinowania dwóch odwiertów na polu Olgowskoje, O-6 i O-8. Po szczelinowaniu odnotowano dzienny przepływ gazu z dotychczas nieprodukcyjnych stref - w odwiercie O-6 na poziomie ponad 65 tys. m sześc., a w odwiercie O-8 - na poziomie ponad 28 tys. m sześc. (PAP)

morb/ jtt/

d1iycd1

Podziel się opinią

Share
d1iycd1
d1iycd1