Trwa ładowanie...
d4dhi2l

Kowalczyk: jeden inwestor zainteresowany nabyciem trzech zagrożonych kopalń (krótka3)

Jest "paru" inwestorów zainteresowanych kupnem kopalni Kompanii Węglowej, a "jeden z nich jest rzeczywiście zainteresowany nabyciem trzech kopalń - Sośnica-Makoszowy, Bobrek-Centrum i kopalni Brzeszcze" - powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk.

Share
d4dhi2l

Dodał, że teraz w tej sprawie "zaczynają się normalne procedury", takie jak np. podpisanie umowy o zachowaniu poufności. "Proces sprzedaży kopalni, to co najmniej pół roku" - mówił Kowalczyk na konferencji prasowej.

Przedstawiciele rządu byli pytani, dlaczego kopalnie te są nierentowne teraz, a mają stać się rentowne po kupnie ich przez prywatnego inwestora.

"Dzisiaj Kompania Węglowa nie ma ani złotówki na procesy inwestycyjne, na odprawy dla pracowników" - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński. "Stąd też szukanie ścieżek, by państwo się zaangażowało w sposób legalny transferem środków publicznych" - dodał.

d4dhi2l

Stąd też, z drugiej strony, poszukiwanie inwestora, który mógłby efektywną produkcję zapewnić, jeśli nie całości kopalni, to jej "poszczególnych obszarów".

Wojciech Kowalczyk dodał, że w kopalniach prywatnych jest 6-7-dniowy tydzień pracy i jest "inny sposób zorganizowania procesów technologicznych".

Członkowie rządu odpowiadali też na pytania o dialog ze związkami i ewentualne ustępstwa. "Jesteśmy cały czas otwarci na dialog, spędzenie 12 godzin prezesa Rady Ministrów ze stroną związkową w poniedziałek, zakończenie rozmów o 2 w nocy, jest najlepszym certyfikatem tego, że jesteśmy gotowi" - oświadczył Karpiński. "Nie bardzo rozumiemy intencje tych, którzy to upolityczniają" - dodał.

d4dhi2l

Podziel się opinią

Share
d4dhi2l
d4dhi2l