Trwa ładowanie...

Kowalczyk o cenach żywności: taniej nie będzie

- O cenach żywności decydują rynki światowe. Jeśli nadal będzie trwała wojna w Ukrainie, żywność nie będzie tańsza - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Pytany o ewentualną nowelizację budżetu stwierdził, że natychmiastowa zmiana nie jest potrzebna, trzeba najpierw ocenić wskaźniki co najmniej za pół roku.

"Trudno powiedzieć, czy żywność będzie droższa, ale nie będzie tańsza, bo łańcuchy dostaw są zakłócone" - uważa Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa "Trudno powiedzieć, czy żywność będzie droższa, ale nie będzie tańsza, bo łańcuchy dostaw są zakłócone" - uważa Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa Źródło: East News, fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER
d3eti4g
d3eti4g

- Trudno powiedzieć, czy żywność będzie droższa, ale nie będzie tańsza, bo łańcuchy dostaw są zakłócone, a przewidywania dla plonów zbóż na Ukrainie niższe - mówił minister we wtorek na antenie radiowej "Trójki". Zapewnił jednocześnie, że Polska jest samowystarczalna pod tym względem, "ale ceny żywności zależą od rynków światowych".

Ukraińskie zboże zagrozi polskim rolnikom?

- Jeżeli będzie niedobór żywności na świecie, to ceny będą rosły i automatycznie w naszym kraju również "nie będą mniejsze" - podkreślił.

Pytany czy ukraińskie zboże zagraża interesom polskich rolników, stwierdził, że "wyciąganie wniosków na podstawie kilkudniowych wahań cenowych jest błędne". Przyznał, że wahania cen pojawiają się, ale apelowałby o spokój.

- Rolnicy mogą wyprzedawać zboże - zupełnie niepotrzebnie - bo przewiduję, że w drugim półroczu zboże nie będzie tańsze. Zastanawiamy się tylko, o ile będzie droższe, bo może być niedobór zbóż na świecie - argumentował szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk zaznaczył, że obecnie ma Polska zdolność transportu ukraińskiego zboża na poziomie 1,5 mln ton miesięcznie, natomiast Ukraina oczekuje, że będzie to ok. 4-5 mln ton miesięcznie. - Stąd pomyśl Stanów Zjednoczonych by wesprzeć Polskę w budowie silosów, gdzie ziarno można przetrzymać na terenie Polski - tłumaczył.

d3eti4g

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inflacja poszybuje w górę. "Najgorsze dopiero przed nami"

W tej chwili przygotowywane są dane do projektu, trwają uzgodnienia, doprecyzowywane są szczegóły, ale na razie realizacji nie ma - poinformował. Przypomniał, że trzy tygodnie temu w Polsce był amerykański minister rolnictwa, prowadził rozmowy na temat problemów związanych z pomocą w transporcie zboża, a efektem tych rozmów była deklaracja prezydenta USA Joe Bidena.

Nowelizacja budżetu. "Jak najpóźniej"

Kowalczyk pytany o ewentualną nowelizację budżetu stwierdził, że natychmiastowa zmiana nie jest potrzebna, trzeba najpierw ocenić wskaźniki co najmniej za pół roku. "Jeżeli już znowelizujemy budżet to powinnyśmy to zrobić jak najpóźniej, by było jak najwięcej danych" - uważa wicepremier.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski poinformował w środę, że resort planuje znowelizować ustawę budżetową na 2022 r. Zapewniał jednak, że zmiany "nie będą jakoś zasadnicze". Sejm uchwalił ustawę dotyczącą tegorocznego budżetu w połowie grudnia. Jak tłumaczył wiceminister, teraz ma zostać ona dostosowana do "wyzwań" związanych m.in. z wojną w Ukrainie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3eti4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3eti4g