Trwa ładowanie...
dgnz3f5

Kowalczyk: Podatek od handlu detalicznego maksymalnie wyniesie 2%

Warszawa, 15.03.2016 (ISBnews) - Podatek od handlu detalicznego w rozważanych obecnie wersjach - progresywnej i liniowej - nie przekroczy maksymalny poziom 2%, poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Share
dgnz3f5

"Cały czas trwają rozmowy i rozważamy różne warianty, bo Komisja Europejska oczekuje od nas wyjaśnień. Są cały czas dwa warianty i myślę, że może te dwa warianty przedstawimy do konsultacji handlowcom. Wariant pierwszy to podatek liniowy z dosyć wysoką kwotą wolną od podatku i drugi wariant - już wtedy mniejsza kwota wolna od podatku, ale podatek progresywny. Z handlowcami chcemy to jeszcze przedyskutować" - powiedział Kowalczyk w wywiadzie dla Radia Zet.

Według niego, małe sklepy w każdym z wariantów są praktycznie wyłączone od podatku. "Przy stawce progresywnej w pierwotnym kształcie projektu było to 18 mln zł obrotu, a przy podatku liniowym będzie ta kwota jeszcze wyższa" - dodał.

Jego zdaniem, Węgrzy zaproponowali bardzo agresywną stawkę progresywną w maksymalnej części sięgającej do 6%. "Mówiliśmy, że na pewno w żadnej z wersji nie przekroczymy 2%" - podkreślił Kowalczyk.

Dodał również, że nie będzie w tym roku podniesionej stawki podatku VAT na produkty i usługi, które teraz opodatkowane są na poziomie 8%. "Nie ma takiego pomysłu ani projektu" - powiedział.

dgnz3f5

"Ani w tym, ani w przyszłym roku nie będzie również obniżona stawka podatku VAT aż do 20%. Musimy zobaczyć, jak będą realizowane wpływy podatkowe, aby myśleć o obniżeniu. Chociaż obniżenie podatków jest dobrym pomysłem, ale jeszcze nie w tej chwili" - dodał Kowalczyk.

Na początku lutego Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt podatku od handlu detalicznego, w którym pozostawiono wszystkie najważniejsze propozycje, w tym stawki podatku uzależnione od przychodów sklepów, objęcie podatkiem franczyzy oraz handlu internetowego (z opłatą dla przewoźnika przesyłek, w przypadku, gdyby zagraniczny sprzedawca nie uiścił nowego podatku).

Według ostatnich informacji mediów, rząd jest gotowy zrezygnować m.in. z obłożenia tym podatkiem handlu internetowego.

(ISBnews)

dgnz3f5

Podziel się opinią

Share
dgnz3f5
dgnz3f5