Trwa ładowanie...
d3q0hwm
16-01-2017 14:05

Kowalski z Fitcha: Dla ratingu Polski najważniejszy 3-proc. limit długu vs. PKB

Warszawa, 16.01.2017 (ISBnews) - Dla przyszłości ratingu Polski kluczowe jest utrzymanie deficytu sektora rządowego i samorządowego (general government) poniżej unijnego limitu (tj. nieprzekraczającego 3% PKB), poinformował prezes Fitch Polska Piotr Kowalski w rozmowie z ISBnews.

Share
d3q0hwm

"Deficyt na poziomie 3% jest kluczowy z naszego punktu widzenia, drugą rzeczą kluczową jest stopniowe schodzenie z poziomem zadłużenia. Oceniamy, że w tym roku osiągniemy szczyt zadłużenia, później powinno się to ustabilizować, ale oczekiwanie jest takie, że w średnim okresie zadłużenie zacznie spadać" - powiedział Kowalski w rozmowie z ISBnews.

Odnosząc się do piątkowej decyzji Fitch o podtrzymaniu ratingu Polski (A-/F2) i jego stabilnej perspektywy, powiedział, że Polska utrzymała dobry rating, ale nie jest tak, że nie ma żadnych zagrożeń i ani też, że nie ma żadnych szans, żeby ten rating był lepszy.

"Wskazaliśmy też, że jeśli wzrost gospodarczy będzie szybszy niż uważamy i jeśli kwestia, która w tej chwili chyba najbardziej waży w ratingu, czyli poziom zadłużenia zagranicznego - spadnie, to byłyby to pozytywne czynniki, które w średnim okresie mogłyby doprowadzić do pozytywnych decyzji ratingowych" - wskazał Kowalski.

"Ryzyka dla ratingu to po pierwsze, kwestia związana z tempem wzrostu PKB, a po drugie - ogólne pogorszenie się klimatu inwestycyjnego, a po trzecie - pewna doza niepewności, jeśli chodzi o decyzje zarówno polityczne, jak i gospodarcze, które niekoniecznie muszą wpływać pozytywnie na gospodarkę" - dodał prezes Fitch Polska.

d3q0hwm

Według Fitch, szacunkowy wzrost PKB Polski w 2016 r. to 2,7%, natomiast na ten rok agencja prognozuje wzrost na poziomie 3% i 3,2% na 2018 r.

"Oczekujemy odbicia w inwestycjach, choć trudno powiedzieć, jak szybko ono nastąpi. Jeśliby takiego odbicia nie było, to byłaby to negatywna informacja - oznaczałoby to, że problem nie jest przejściowy. Ale pamiętajmy, że to spowolnienie dotyczyło nie tylko Polski" - dodał.

Komentując politykę pieniężną w Polsce, Kowalski ocenił, że sprawdza się ona w ostatnich kwartałach.

Renata Oljasz

(ISBnews)

d3q0hwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q0hwm
d3q0hwm