Trwa ładowanie...
dchypin
dchypin

KPF/IRG SGH: Barometr Rynku Consumer Finance wzrósł do 49 pkt w I kw.

Warszawa, 04.02.2015 (ISBnews) - Rynek kredytu konsumenckiego będzie rósł w nadchodzących sześciu miesiącach, jednak wkrótce tendencja ta może zostać odwrócona, wynika z ankiety badawczej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dchypin

W I kwartale 2015 r. wartość Barometru Rynku Consumer Finance wzrosła do 49,0 pkt z poziomu 47,1. Wartość Barometru utrzymuje się na poziomie poniżej 50 punktów, co oznacza, że spodziewany jest spadek rynku kredytów dla gospodarstw domowych przeznaczonych na cele konsumpcyjne w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.
"Obecnie obserwowana dynamika zadłużenia na cele konsumpcyjne wynosi zaledwie 4,1% w ujęciu rocznym, a wielkość zadłużenia od września 2014 r. spada. Jest to o tyle niepokojący sygnał dla rynku kredytowego, że gospodarka rozwija się w tempie znacząco powyżej 3% już piąty kwartał z rzędu, a nie znajduje to odbicia w rosnącym popycie na kredyty. Wynika to niestety w znacznej mierze z dużej rezerwy po stronie gospodarstw domowych, w opiniach których poprawa sytuacji gospodarczej nie przekłada się na wzrost optymizmu" - czytamy w raporcie.

"Podsumowując, analiza wskazań Barometru Rynku Consumer w kontekście obecnej sytuacji na rynku kredytów dla gospodarstw domowych wskazuje, że w nadchodzących sześciu miesiącach rynek kredytu konsumenckiego będzie rósł, jednak w horyzoncie kolejnych miesięcy tendencja może zostać odwrócona" - podano także.

Z raportu wynika, że pomimo przyspieszenia wzrostu gospodarczego do prawie 4%, skłonność do dokonywania poważnych wydatków, a także skłonność do sięgania po kredyt są na bardzo niskim poziomie.

dchypin

"Pogorszenie obserwowane jest w obszarze popytu na dobra trwałe ogółem, zaś w obszarze remontu oraz skłonności do zakupu samochodu widoczne są niewielkie wzrosty" - czytamy dalej w raporcie.

Według raportu, jedynie 34% badanych chce sięgnąć po zewnętrzne finansowanie zakupu drobnych dóbr trwałych, co stanowi najniższy odsetek od momentu rozpoczęcia monitorowania tego zjawiska na początku 2007 r.

"Nawet w przypadku zakupu mieszkania jedynie 55% deklaruje chęć sięgnięcia po kredyt, co może oznaczać kolejny wzrost awersji do kredytu. W przypadku kredytu mieszkaniowego niekorzystnie na wizerunek kredytu wpływają obserwowane zawirowania związane z kredytami denominowanymi w walutach obcych" - podkreślają autorzy raportu.

Podstawą konstrukcji Barometru Rynku Consumer Finance jest sytuacja w czterech obszarach oddziałujących na rynek kredytów i pożyczek konsumenckich. Obszary te uwzględniają wpływ czynników demograficznych na rynek, popyt na zakupy dóbr trwałych i skłonność do ich finansowania z kredytu, niepewność związaną z sytuacją finansową oraz wykluczenie z rynku kredytowego. Tendencje w trzech z czterech obszarach wchodzących w skład barometru wskazują na możliwe pogorszenie sytuacji na rynku kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych.

(ISBnews)

dchypin

Podziel się opinią

Share
dchypin
dchypin