Trwa ładowanie...
dkgjemk

KPF: Ponad połowa Polaków nie podejmuje działań by zwiększyć przyszłą emeryturę

Warszawa, 10.11.2016 (ISBnews) - Polacy wydają się zdawać sobie sprawę z tego, jak niskie będą ich emerytury, jednak aż 56% nie podejmuje żadnych kroków, by zadbać o zwiększenie przyszłego świadczenia, wynika z badania ?Sytuacja na rynku consumer finance", zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH.

Share
dkgjemk

"Wśród dbających o swoją przyszłą emeryturę najpewniejszym w ocenie Polaków jej zabezpieczeniem jest samodzielne odkładanie środków na koncie oszczędnościowym. Ten wygodny sposób oszczędzania na przyszłą emeryturę cieszy się dwukrotnie większym zaufaniem niż konta IKE/IKZE. Nie dziwi też fakt, że większą skłonność do dodatkowego zabezpieczenia swojej emerytury deklarują osoby o wyższych dochodach, którym łatwiej przeznaczyć na taki cel ewentualne nadwyżki ze swojego wynagrodzenia" - powiedziała manager ds. projektów i analiz Agnieszka Kozioł, cytowana w komunikacie.

Trzy czwarte Polaków (76%) uważa, że wysokość świadczenia nie zapewni im odpowiedniego poziomu życia na emeryturze. Przekonanych, że wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego zapewni im odpowiedni poziom życia było tylko 4,1% ankietowanych, a 13% osób przekonanych o tym, że emerytura będzie zapewniała odpowiedni poziom życia to trzydziesto- i czterdziestolatkowie, zaś 56,5% - osoby do 29-go roku życia. Tylko 1,5% osób w wieku powyżej 64 lat na tak zadane pytanie odpowiedziała twierdząco, podano również.

"O swojej przyszłej emeryturze w ogóle nie myśli co ósmy Polak. Wśród tej grupy przeważają osoby w wieku 30-49 lat (50%) oraz młodzi do 29-go roku życia (45,6%). Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, w tej grupie przeważali mieszkańcy wsi, stanowiąc 52,9%." - czytamy w komunikacie.

Osoby samodzielnie odkładające na emeryturę najczęściej lokują środki na koncie oszczędnościowym (14,5%), indywidualnym koncie emerytalnym IKE/IKZE (7,6%) lub inwestując w papiery wartościowe (5,5%). Większość osób przyznających się do korzystania z tych instrumentów stanowią osoby z najwyższym dochodem na członka rodziny (powyżej 1400 zł na osobę) oraz osoby w wieku 30-49 lat, podano również.

dkgjemk

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce - Związek Pracodawców powstała 27 października 1999 roku i obecnie skupia ponad 80 kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, w tym banki, doradców i pośredników finansowych, instytucje pożyczkowe, zarządzające informacją gospodarczą, zarządzające wierzytelnościami, sprzedające produkty tzw. odwróconej hipoteki oraz przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej.

(ISBnews)

dkgjemk

Podziel się opinią

Share
dkgjemk
dkgjemk