Trwa ładowanie...
d2itqdy

KPF: Średnia wartość pożyczki wzrosła o 26,7% r/r w I poł. 2016 r.

Warszawa, 03.11.2016 (ISBnews) - Średnia wartość pożyczki udzielonej w I półroczu 2016 r. wzrosła do 1 449 zł, czyli o 26,7% w porównaniu z I półroczem 2015 r., poinformowała Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF).

Share
d2itqdy

"Wzrost wartości udzielonych pożyczek przez firmy objęte badaniem KPF w I półroczu 2016 r., w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2015, wyniósł 58%. Jest to znacznie więcej niż wskaźniki wzrostu wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych w sektorze bankowym. Liczba udzielonych w okresie ostatniego roku w tej grupie pożyczek wzrosła o 22,7%, a średnia kwota udzielonej pożyczki - o 26,7% (z 1 144 zł do 1 449 zł)" - czytamy w komunikacie.

Według KPF systematycznie wzrasta też liczba klientów instytucji pożyczkowych, która na koniec I półrocza 2016 r. wyniosła wśród badanych instytucji 852 tys. W okresie ostatniego półrocza liczba obsługiwanych klientów wzrosła aż o 23,9%. W porównaniu z analogicznym okresem z roku ubiegłego jest to zaś wzrost aż o 62,6%.

"Dobre wyniki w sektorze instytucji pożyczkowych mają odzwierciedlenie w prognozach ekspertów z branży. W perspektywie najbliższych 12 miesięcy 84,7% respondentów ocenia koniunkturę pozytywnie lub neutralnie. Podobny odsetek obserwujemy w przewidywaniach koniunktury w dłuższej perspektywie, tj. w okresie od 1 roku do 3 lat" - czytamy dalej.

Według danych BIK, w segmencie kredytów od 1 do 4 tys. zł udział firm pożyczkowych w rynku szacowany jest obecnie na ponad 25%. W segmencie kredytów na bardzo małe kwoty (do 1 tys. zł) udział firm pożyczkowych jest wyższy niż banków, co jest zbieżne z wnioskami zawartymi w raportach KPF.

d2itqdy

"Wzrost tej liczby dowodzi, że pożyczki niebankowe stały się naturalną, a wręcz oczekiwaną alternatywą i uzupełnieniem dla kredytów bankowych. Klienci coraz chętniej sięgają więc po takie produkty" - uważa doradca ekonomiczny KPF Mirosław Bieszki, cytowany w komunikacie.

W I półroczu 2016 r. banki nie mogły pochwalić się taką dynamiką jak firmy pożyczkowe, co w dużej mierze wynika z efektu bazy, podano także w materiale. Liczba udzielonych przez nie kredytów konsumpcyjnych systematycznie spada - z 3,67 mln udzielonych kredytów w 2014 r. do 3,47 mln na koniec I półrocza 2016 r. Wzrosła za to ich wartość (dane dla I półroczy) z 36,7 mld zł w 2014 roku do 39,57 mld zł w roku 2016, co wynika ze wzrostu średniej kwoty kredytu.

"Rynek bankowy jest dziś bowiem napędzany przez kredyty na wysokie kwoty - powyżej 50 tys. zł i 100 tys. zł. Dynamika w tych dwóch segmentach jest wyrównana i wynosi ponad 11%. W przypadku banków mamy więc do czynienia z ujemną dynamiką liczby udzielonych kredytów i dodatnią jeśli chodzi o ich wartość" - czytamy dalej.

"Wyniki sprzedaży banków i firm pożyczkowych na rynku niskokwotowych pożyczek pokazują już od kilku lat, że istnieje przestrzeń do działania dla jednych i drugich. Klienci firm pożyczkowych i banków różnią się i potrzebują innej oferty. 88% pożyczek zaciąganych w firmach pozabankowych to kwoty między 200 zł a 4 tys. zł. Prawie 40% nie przekracza nawet 1 tys. zł. Tymczasem w bankach do 1 tys. zł pożycza 12% klientów, a do 4 tys. zł - 56%. Firmy pożyczkowe ze względu na to, że pożyczają z własnych środków, a nie jak banki - z powierzonych przez klientów depozytów - oferują mniej sformalizowane i szybsze usługi" - powiedział prezes BIG InfoMonitor i wiceprezes BIK Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

d2itqdy

Jego zdaniem, na ostatnie dobre wyniki sprzedaży firm pożyczkowych ma również wpływ zmiana regulacji prawnych, jakiej firmy pożyczkowe doświadczyły w marcu.

KPF podkreśla, że dane do raportu dostarczają głównie jej członkowie, a tym samym opis sytuacji tej grupy firm może odbiegać od przeciętnych wyników i danych dla całego sektora instytucji pożyczkowych w Polsce.

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce - Związek Pracodawcówpowstała 27 października 1999 roku i obecnie skupia ponad 80 kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, w tym banki, doradców i pośredników finansowych, instytucje pożyczkowe, zarządzające informacją gospodarczą, zarządzające wierzytelnościami, sprzedające produkty tzw. odwróconej hipoteki oraz przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej.

(ISBnews)

d2itqdy

Podziel się opinią

Share
d2itqdy
d2itqdy