Trwa ładowanie...
d3te2n0

KPMG i PZPM: Produkcja samochodów w Polsce wzrosła o 2,9% r/r w I-III kw.

Warszawa, 03.11.2016 (ISBnews) - Produkcja pojazdów samochodowych w fabrykach motoryzacyjnych ulokowanych w Polsce wzrosła o 2,9% r/r do 524 tys. sztuk w pierwszych trzech kwartałach tego roku, wynika z raportu kwartalnego KPMG w Polsce i PZPM "Branża motoryzacyjna".

Share
d3te2n0

"W pierwszych III kwartałach 2016 roku odnotowano wzrost produkcji we wszystkich kategoriach - ogółem wyprodukowano w Polsce 524 tys. pojazdów samochodowych, o 2,9% więcej niż w poprzednim roku.Najdynamiczniej rosła produkcja autobusów - od stycznia do września zjechało z taśmy montażowej 3,6 tys. sztuk, o 7,1% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nieco wolniej rosła produkcja aut osobowych - w tej kategorii zarejestrowano wzrost o 2,9% do 428,7 tys. Podobną dynamiką charakteryzowała się produkcja samochodów dostawczych i ciężarowych, która wyniosła 91,7 tys. sztuk i była o 2,4%większa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku" - podano w komunikacie poświęconym raportowi.

"Dane po pierwszych III kwartałach wskazują, że w całym 2016 r. produkcja samochodów osobowych wzrośnie. Sytuacji tej sprzyja rosnący popyt na auta w Europie - od stycznia do września zarejestrowano w Unii Europejskiej 11,2 mln aut, co oznacza wzrost o 8% w stosunku do poprzedniego roku. Warto podkreślić, że trzeci kwartał tego roku był najlepszym trzecim kwartałem od 2009 roku" - skomentował partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce Mirosław Michna, cytowany w materiale.

W I półroczu eksport produktów motoryzacyjnych z Polski wyniósł 15,7 mld euro.

"Aktualne dane Eurostatu pozwalają także podsumować eksport motoryzacyjny z Polski w dwóch pierwszych kwartałach tego roku. Od stycznia do czerwca wyeksportowano produkty motoryzacyjne o wartości 15,7 mld euro. Wartość eksportu pojazdów, przyczep i naczep wyniosła 5,7 mld euro (+10,6% r/r). Największy udział mają jednak wciąż podzespoły, części i akcesoria motoryzacyjne - w ich przypadku wartość eksportu wzrosła do 10 mld euro (+7% r/r)" - czytamy także.

(ISBnews)

d3te2n0

Podziel się opinią

Share
d3te2n0
d3te2n0