KPRM ws. konkursu dot. wsparcia dla ofiar przemocy domowej (komunikat)
...
26.09. Warszawa - KPRM informuje:
26 września br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na zaproszenie minister Elżbiety Radziszewskiej po raz pierwszy zebrała się kapituła, która zatwierdziła regulamin ogólnopolskiego konkursu: "Miłość z podbitym okiem? Listy nadziei. Twoja historia może uratować komuś życie".
Celem konkursu "Miłość z podbitym okiem? Listy nadziei. Twoja historia może uratować komuś życie" jest wsparcie ofiar przemocy domowej, zachęcenie do aktywnego sprzeciwu wobec niej oraz przełamywanie stereotypów na temat przemocy w rodzinie, która nadal jest w Polsce traktowana jako tabu. Osoby, które doświadczyły przemocy od osób bliskich i poradziły sobie z problemem, zostały zaproszone do przedstawienia osobistego świadectwa w formie pracy pisemnej.
Nadesłane na konkurs prace zostaną ocenione przez kapitułę konkursu. Najlepsze prace zostaną nagrodzone, a następnie opublikowane. W składzie kapituły znajdują się osoby od dawna zaangażowane w przeciwdziałanie przemocy domowej: przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, policji, mediów, parlamentu (między innymi: profesor Irena Pospiszyl, ekspert od patologii społecznych; Renata Durda, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"; Anna Samusionek, prezes Fundacji Razem Lepiej; Krystyna Żytecka, prezes Fundacji Pomoc Kobietom i Dzieciom; Michał Olszański, dziennikarz Polskiego Radia i TVP2).
Tak jak najskuteczniejszą terapię osoby chorej na chorobę alkoholową prowadzi terapeuta - trzeźwy alkoholik, a terapię narkomana - były narkoman, tak najlepszym sposobem zmotywowania do walki o siebie osoby, która znajduje się w błędnym kole przemocy i nie widzi z niego wyjścia, będą indywidualne doświadczenia byłych ofiar, które skutecznie zerwały z tzw. syndromem ofiary i znalazły drogi wyjścia.
Świadectwa uczestników i uczestniczek konkursu posłużą za wskazówki dla innych, jak poradzić sobie z przemocą nie tylko fizyczną (w tym seksualną), ale również psychiczną lub ekonomiczną. Najlepsze prace planujemy wydać w formie "specyficznego" poradnika dla ofiar przemocy, którym nie udało się jeszcze wyjść z traumy - zapowiada Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania.
Pierwsza lokalna edycja konkursu pod nazwą "Miłość z podbitym okiem. Czy niebo będzie niebieskie?" odbyła się w br. w Radomsku (ogłoszenie wyników konkursu - czerwiec 2011 r.). Obecnie konkurs z nowym regulaminem, zyskuje wymiar ogólnopolski.
Konkurs adresowany jest do pełnoletnich osób z całej Polski. Uczestnictwo w konkursie zapewnia nadesłanie pracy konkursowej wraz z danymi adresowymi i oświadczeniem o akceptacji regulaminu. Każda uczestniczka/uczestnik konkursu może zgłosić 1 pracę własnego autorstwa, nigdzie wcześniej niepublikowaną i nienagradzaną w innych konkursach. Prace przyjmowane będą w dowolnej formie literackiej (na przykład list, esej, opowiadanie, reportaż, felieton, wywiad) o objętości do 3 stron formatu A4 w wersji papierowej lub do 5 tysięcy znaków w wersji elektronicznej.
Uczestnicy/uczestniczki konkursu proszeni są o opisanie swoich przeżyć związanych z doświadczeniem przemocy domowej oraz sposobów i/lub metod wyjścia z tej przemocy. Organizatorzy konkursu na życzenie autorki/autora pracy mogą posługiwać się wyłącznie jej/jego ustalonym pseudonimem.
Prace konkursowe będą przyjmowane do dnia 20 listopada 2011r (liczy się data stempla pocztowego lub w przypadku pracy nadesłanej w formie elektronicznej - data wysłania maila). Wszyscy finaliści/finalistki zostaną poinformowani o zakwalifikowaniu się do grona finalistów/finalistek konkursu i zaproszeni do wzięcia udziału w uroczystym ogłoszeniu wyników konkursu do dnia 5 grudnia 2011 r. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się do dnia 10 grudnia 2011 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Laureatki/laureaci I, II i III miejsca otrzymają atrakcyjne nagrody.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/