KPRM ws. podpisania umowy gazowej (komunikat)

...

29.10.2010 | aktual.: 29.10.2010 13:38

29.10. Warszawa - KPRM informuje:

Polska i Rosja podpisały międzyrządowe porozumienie gazowe

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin, podpisali międzyrządowe porozumienie dotyczące dostaw gazu do Polski. - Cieszę się, że sukcesem zakończyły się negocjacje dotyczące porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu - podkreślił wicepremier Waldemar Pawlak. - Dzięki porozumieniu gaz będzie dostarczany bez przeszkód i w wystarczającej ilości do konsumentów, przedsiębiorstw oraz polskiego przemysłu chemicznego - wyjaśnił.

Jak zaznaczył Waldemar Pawlak, porozumienie tworzy stabilne dostawy gazu do Polski w perspektywie do 2022 r. - Jeśli chodzi o tranzyt gazu, pozostaje dotychczasowe ustalenie - 2019 r. W porozumieniu zasygnalizowana jest także możliwość i otwarcie na współpracę spółek na przedłużenie przesyłu tranzytowego przez gazociąg jamalski w perspektywie do 2045 r. - podkreślił. Zdaniem Waldemara Pawlaka porozumienie jest zrównoważone i tworzy korzystne warunki do praktycznej współpracy polskich i rosyjskich spółek gazowniczych.

- Chciałbym pogratulować wszystkim, bo zakończyliśmy bardzo ważny etap współpracy - zaznaczył rosyjski wicepremier Igor Sieczin. Wicepremier podkreślił, że podpisane umowy stworzą warunki do realizacji nowych projektów, zarówno we współpracy gazowej, jak i w innych sektorach gospodarki.

Wraz z międzyrządowym porozumieniem dotyczącym dostaw gazu podpisany został aneks do kontraktu jamajskiego. Aneks podpisali: prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski oraz ze strony Gazpromu, zastępca prezesa zarządu Aleksander Miedwiediew.


Wybrane działania rządu w obszarze energetyki:

Budowa gazoportu:

- W 2008 r. rząd przygotował plan budowy gazoportu w Świnoujściu. W 2009 r. przyjęto ustawę o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Specustawa pozwoliła na szybkie zakończenie etapu przygotowawczego inwestycji, tj. wydanie wszelkich pozwoleń na budowę oraz decyzji środowiskowych. We wrześniu br. rozpoczęła się budowa gazoportu.

- Dzięki tej inwestycji gaz do Polski będzie mógł być dostarczany drogą morską, co pozwoli na zdywersyfikowanie źródeł dostaw gazu oraz zwiększenie jego dostaw do Polski najpierw o 5 mld m3, a w kolejnym etapie o 7,5 mld m3.

Rozbudowa magazynów gazu:

- Trwa rozbudowa zbiorników gazu w Wierzchowicach, Mogilnie, Strachocinie, Husowie i Kosakowie. W 2009 r. do eksploatacji oddano magazyn w Daszewie, a w tym roku zakończy się budowa zbiornika w Bonikowie. Do 2015 r. całkowita pojemność magazynów gazowych wzrośnie z obecnych 1,66 mld m3 do 3,5 mld m3.

Budowa elektrowni atomowych:

- W styczniu 2009 r. rząd rozpoczął realizację programu budowy elektrowni jądrowych. Polska jest do tej pory jednym z nielicznych krajów europejskich, w których nie ma tego rodzaju elektrowni. Planuje się budowę co najmniej dwóch elektrowni - pierwsza z nich miałaby zacząć działać w 2020 roku.

- W 2009 r. rząd powołał specjalnego pełnomocnika ds. energetyki jądrowej, przygotował szczegółowy harmonogram inwestycji oraz listę potencjalnych lokalizacji. Równolegle prowadzone są prace związane z pozyskaniem nowoczesnych technologii do budowy i wyposażenia elektrowni.

Zapewnienie transportu energii:

- Rozbudowywany jest krajowy system przesyłu gazu. Zwiększeniu ulegną możliwości przesyłowe w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej, a w okolicach Cieszyna rozpoczęła się budowa gazowego połączenia z Czechami. Do 2015 r. w Polsce powstanie prawie 1000 km sieci przesyłowych gazu ziemnego. Obecnie sieć przesyłowa liczy 17,4 tys. km.

Nakłady na energetykę

- Systematycznie zwiększają się nakłady na energetykę. W 2009 r. osiągnęły one poziom 8,3 mld zł - dla porównania w 2005 r. wynosiły one 4,5 mld zł.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tlom/

Źródło artykułu:PAP
rządrosjapaliwa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)