Kraje UE zaostrzaj walkę z oszustwami podatkowymi
Ministrowie finansów Niemiec, Francji, W. Brytanii, Włoch i Hiszpanii postanowili zaostrzyć walkę z oszustwami podatkowymi. W podpisanym we wtorek porozumieniu zobowiązali się do wymiany informacji i wezwali inne kraje UE, by przyłączyły się do tej inicjatywy.
09.04.2013 | aktual.: 10.04.2013 07:02
W liście do unijnego komisarza ds. podatków Algirdasa Szemety sygnatariusze porozumienia zapowiedzieli podjęcie prac nad pilotażowym projektem mającym na celu wprowadzenie automatycznej międzynarodowej wymiany informacji o zyskach od kapitałów jako normy obowiązującej w UE.
Podstawą prac ma być wzorcowa umowa z czerwca 2012 roku, wynegocjowana przez Niemcy i pozostałych uczestników projektu w rozmowach z USA. Umowa ta uwzględnia przepisy amerykańskiej ustawy dotyczącej ujawniania do celów podatkowych informacji o rachunkach zagranicznych (Foreign Account Tax Compliance Act - FATCA).
Na tej podstawie Niemcy zawarły w lutym ze Stanami Zjednoczonymi umowę, w której zobowiązały się do informowania amerykańskich władz o kontach obywateli USA w niemieckich bankach. W zamian USA będą informować niemieckiego fiskusa o odsetkach i dywidendach uzyskanych przez niemieckich obywateli mających wkłady w amerykańskich bankach.
"Projekt pilotażowy nie tylko przyczyni się do wykrycia (oszustw podatkowych) i odstraszenia osób uchylających się od podatków, lecz także posłuży jako wzór dla szerokiej międzynarodowej umowy, która powinna zostać w przyszłości zawarta" - czytamy w liście opublikowanym na stronie internetowej niemieckiego Ministerstwa Finansów.
Sygnatariusze porozumienia wezwali inne kraje UE do przystąpienia do projektu i wyrazili nadzieję, że Europa odegra główną rolę we wprowadzeniu obejmującego cały świat systemu automatycznego informowania.
"Podatkowa przejrzystość" jest istotnym elementem walki z oszustwami podatkowymi i unikaniem płacenia podatków - podkreślili ministrowie finansów pięciu krajów.
Z Berlina Jacek Lepiarz