Trwa ładowanie...

Krajowe truskawki już w sklepach. Ile kosztują?

Sezon na truskawki właśnie się rozpoczął. Pierwsze krajowe truskawki pojawiły się już na rynku hurtowym w Broniszach. Na kilogram polskich owoców trzeba zapłacić od 14 do nawet 18 złotych. Średnia cena wynosi 17 złotych za kilogram w hurcie. W sklepie zapłacimy o kilka złotych więcej.

Share
Krajowe truskawki już w sklepach. Ile kosztują?
Fot: Małgorzata Skoczewska, Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach
d1cvw0e

Sezon na truskawki właśnie się rozpoczął. Pierwsze krajowe owoce pojawiły się na rynku hurtowym w Broniszach. Za kilogram trzeba zapłacić od 14 do nawet 18 złotych. Średnia cena wynosi 17 zł za kilogram w hurcie. W sklepie zapłacimy o kilka złotych więcej.

Dziesięć dni wcześniej niż rok temu pojawiły się w sprzedaży polskie truskawki. Pierwsze partie pochodzą z wysokich tuneli ogrodniczych. W porównaniu do ubiegłego roku ceny są na bardzo podobnym poziomie. Na początku maja 2015 roku w Broniszach za kilogram truskawek w hurcie trzeba było płacić od 18 do nawet 20 zł.

Ceny zmienią się za kilka tygodni, kiedy do sprzedaży trafią truskawki ze szklarni. - Chłody ostatnich dni znacznie opóźniły dojrzewanie i dostawy zarówno truskawek jak i polskich warzyw nowalijkowych. Dlatego truskawki spod włókniny, z produkcji polowej, mogą być później niż rok temu - wyjaśnia Małgorzata Skoczewska, rzecznik Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

d1cvw0e

Sprzedawane obecnie tańsze truskawki nie pochodzą z rodzimych upraw. - Truskawki, sprzedawane na wielu straganach w łubiankach, nie pochodzą z polskiej produkcji. Jest to towar importowany. Polskie owoce są znacznie jaśniejsze i dużo droższe i póki co jest ich mało. Truskawki pochodzące z Węgier są w cenie zbliżonej do ceny za polskie owoce - dodaje Skoczewska.

Truskawki z Hiszpanii czy Grecji można dostać w cenie od 6,5 zł za kilogram do nawet 15 zł. Średnia cena wynosi 10 zł w hurcie, czyli jest aż o 7 złotych niższa od krajowych owoców.

Powoli zaczyna się sezon na krajowe owoce i warzywa. Od połowy kwietnia w sklepach i hurtowniach są już polskie szparagi. - To bardzo zdrowe i smaczne warzywo, jest w tym roku wcześniej. W 2015 r. pierwsze szparagi pojawiły się około 8 maja. Ceny są takie same jak rok temu - tłumaczy Skoczewska. Ceny wahają się jeszcze od 18 do nawet 22 złotych za kilogram.

Jak zaznacza Skoczewska w sprzedaży jest dużo botwiny, koperku i natki pietruszki. Jest także szpinak i rabarbar. Nie ma jeszcze krajowej młodej kapusty i kalafiorów. - Duże natomiast są dostawy sałaty i jest taniej niż rok temu. Główka kosztuje od 1,60 do 3 zł w opakowaniu od 12 do 18 szt - zaznacza rzecznik.

W tym roku zaoszczędzimy na jabłkach. - Od 30 do 40 proc. taniej sprzedawane są jabłka w porównaniu do cen sprzed roku. W zależności od odmiany hurtowe ceny zaczynają się od 1 zł za kilogram do 2 zł za odmianę Szampion - dodaje Skoczewska.

Zobacz także: * *Polskie rolnictwo to nie światowa czołówka

d1cvw0e

Podziel się opinią

Share
d1cvw0e
d1cvw0e