Trwa ładowanie...
d4c202x
11-05-2016 17:50

Kraków/Analizator widma będzie pomocny w kontrolach promieniowania elektromagnetycznego

Z analizatora widma czyli z urządzenia do badania natężenia promieniowania elektromagnetycznego chce korzystać jeszcze w tym roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. "To ułatwi nam kontrole i precyzyjne ustalenie, kto łamie przepisy" - mówił Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.

d4c202x
d4c202x

Zakup urządzenia sfinansuje miasto. Ciećko dziękował w środę radnym za zarezerwowanie pieniędzy na ten cel w budżecie - 200 tys. zł.

"Rada Miasta wielokrotnie zwracała się do mnie z prośbą o pomiary wokół obiektów, na których stawiane są maszty telefonii komórkowej, a na nich znajdują się także nadajniki telewizji i szerokopasmowego internetu. Mamy kilkanaście podmiotów i musimy ustalić, kto przekroczył dopuszczalne normy. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli precyzyjnie powiedzieć: to ty złamałeś przepisy" - mówił dziennikarzom Ciećko.

Urządzenie ma być zakupione i używane przez WIOŚ po wakacjach lub wczesną jesienią.

Radny PO Grzegorz Stawowy mówił, że mieszkańcy wielokrotnie sygnalizowali radnym, że obecnie operatorzy korzystający z masztów są uprzedzani o planowanej kontroli, co sprawia, że obniżają natężenie fal. "Teraz przyjedzie inspektor z walizką, uruchomi urządzenie i przeprowadzi badanie. Będzie wiadomo, czy operatorzy przestrzegają przepisów" - mówił Stawowy.

Mieszkańcy protestują przeciwko instalowaniu stacji bazowych telefonii komórkowej na budynkach i w ich bliskim sąsiedztwie albo skarżą się na ich działanie, bo obawiają się szkodliwego wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie.

d4c202x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c202x