Kraków/ Informacje o zanieczyszczeniu powietrza na przystankach i w pojazdach MPK

Informacje o aktualnym stanie powietrza w Krakowie od lipca mają być wyświetlane na tablicach elektronicznych na przystankach oraz na monitorach w autobusach i tramwajach.

09.06.2015 17:30

Jak poinformował we wtorek doradca prezydenta miasta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek to projekt pilotażowy. "Trwają jeszcze przygotowania od strony informatycznej, tak by dane Inspektoratu Środowiska były przekazywane na te tablice automatycznie" - wyjaśnił Śmiałek.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko powiedział, że w komunikacie zawarte będą informacje o stanie powietrza (czy jest on bardzo dobry, dobry, zły) oraz o aktualnym poziomie zanieczyszczeń w stosunku do dopuszczalnych norm. Komunikaty mają być wyświetlane na 314 przystankach, w 120 tramwajach i 100 autobusach.

Władze miasta, chciałyby także, żeby po eksperymencie dotyczącym wpływu zmywania ulic na jakość powietrza przeprowadzonym w kwietniu przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i specjalistów z Politechniki Krakowskiej oraz WIOŚ, takie badania zostały przeprowadzone na szerszą skalę na największych arteriach miasta. Potrwają one kilka tygodni, na razie nie wyznaczono jeszcze terminu ich rozpoczęcia.

Śmiałek poinformował, że prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił się do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego o przyśpieszenie prac nad projektem nowelizacji prawa ochrony środowiska. Projekt przygotowali posłowie PO, m.in. przewodniczący sejmowej podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami Tadeusz Arkit.

"Od marca poza konsultacjami niewiele się dzieje, dlatego pan prezydent zwrócił się do marszałka Sejmu o zajęcie stanowiska i jeżeli to możliwe przyśpieszenie jeszcze przed wyborami prac w tym zakresie" - powiedział Śmiałek.

Projekt nowelizacji przewiduje on m.in., że samorządy wojewódzkie będą mogły określać rodzaje i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania oraz parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Uchwała w tej sprawie będzie jednak musiała określać obszar, na jakim obowiązują ograniczenia. Samorządy będą też mogły wprowadzić strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej, ustalić ich granice oraz graniczne normy emisji zanieczyszczeń dla samochodów.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie sejmik województwa uchwalił zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów. Uchwała przyjęta w listopadzie 2013 r. została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził jej nieważność. Skargę na to orzeczenie złożył w NSA zarząd województwa małopolskiego oraz Krakowski Alarm Antysmogowy.

W marcu o jak najszybsze rozpatrzenie skargi kasacyjnej dotyczącej tzw. "uchwały antysmogowej" zaapelowali do NSA krakowscy radni. Uzyskali odpowiedź, że termin rozprawy może być wyznaczony w III kwartale roku.

Uchwalony przez sejmik zakaz stosowania w Krakowie paliw stałych, w tym węgla, dotyczy nowych budynków, na które będą wydawane pozwolenia na budowę. Dla budynków już istniejących okres przejściowy na dostosowanie do nowych wymagań to pięć lat - przepisy zaczną obowiązywać ich właścicieli od 1 września 2018 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)