Trwa ładowanie...
d1k16mv
03-11-2016 13:10

Kraków/ Pijarzy inwestują w nowoczesny biurowiec

Polska Prowincja Zakonu Pijarów na posiadanych działkach w Krakowie buduje nowoczesny biurowiec klasy A pod wynajem. Jak podkreślają władze zgromadzenia, zyski uzyskane z inwestycji będą przeznaczane na działalność podstawową zakonu: edukację i prowadzenie szkół.

d1k16mv
d1k16mv

"Zastanawialiśmy się, co zrobić z posiadanym majątkiem w Krakowie, bo najłatwiej jest sprzedać, lecz zasadniej, ale i trudniej jest zainwestować i mieć z tego środki na naszą działalność podstawową" - tłumaczył w czwartek dziennikarzom o. Józef Tarnawski, ekonom prowincji Pijarów i prezes spółki Astris, powołanej do realizacji przedsięwzięcia.

Zakonnicy założyli więc spółkę, która kosztem około 60 mln zł z kredytu bankowego buduje przy ul. Lublańskiej 9-piętrowy biurowiec klasy A o powierzchni użytkowej wynoszącej około 13 tys. m kw. Obiekt powstaje w jednym z biznesowych centrów miasta, obok istniejących już biurowców zasiedlonych przez międzynarodowe korporacje. Ukończenie budowy planowane jest w kwietniu przyszłego roku.

"Z tego powodu prowincja, która w tym roku obchodzi jubileusz 400-lecia istnienia w Polsce, nie zaprzestaje swojej podstawowej działalności - edukacji i prowadzenia szkół" - wyjaśnił o. Tarnawski. "Biurowiec powstaje nie dlatego, że mamy ambicję posiadania biurowca, ale jest on nam potrzebny, żeby spokojniej i lepiej robić to, co robimy" - dodał.

Jak zapowiedział, prowincja Pijarów zamierza m.in. zbudować i prowadzić nową szkołę w Rzeszowie, na osiedlu, gdzie obecnie brak jakiejkolwiek placówki oświatowej.

d1k16mv

Biurowiec Astris będzie miał dziewięć kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Powstanie w nim parking dla ok. 160 samochodów i ponad 70 miejsc rowerowych. Jego cechą charakterystyczną będzie zielony taras na dachu - miejsce relaksu da pracowników. Zakonników przy realizacji i komercjalizacji obiektu wspierają wyspecjalizowane międzynarodowe firmy.

Kraków jest największym rynkiem biurowym poza Warszawą. Większość budynków wynajmują światowe firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/SSC/IT).

Według prognoz stowarzyszenia ASPIRE, zrzeszającego największe firmy tego sektora w Krakowie, w ciągu tego roku branża zwiększy zatrudnienie o 10,5 tys. pracowników. W lutym tego roku zatrudnienie w tym sektorze przekroczyło 50 tys. osób.

Wysoką pozycję Krakowa w sektorze outsourcingu potwierdzają także coroczne zestawienia "Tholons Top 100 Outsourcing Destinations". W ostatnim rankingu ze stycznia 2016 r. stolica Małopolski utrzymała 9. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji. Kraków zajmuje też najwyższą pozycję wśród europejskich miast.

d1k16mv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k16mv