Trwa ładowanie...

Kredyty podrożeją. KNF zaleca dokładne czytanie umów

W tej chwili oprocentowanie kredytów jest na bardzo niskim poziomie, ale jak zauważa KNF, taka sytuacja nie będzie trwać długo. Dlatego kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na pożyczenie pieniędzy w zmiennym oprocentowaniu, mogą liczyć się ze znaczną podwyżką kosztów.

Ceny kredytów w najbliższym czasie mogą wzrosnąć Ceny kredytów w najbliższym czasie mogą wzrosnąć Źródło: Adobe Stock
dm2ziud
dm2ziud

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed podwyżkami kosztów kredytów hipotecznych w przyszłości. W tej chwili stopy oprocentowania są bardzo niskie. Decyzją NBP w 2020 roku zostały obniżone niemal do zera, ale według KNF trzeba liczyć się z tym, że ta sytuacja na pewno ulegnie zmianie.

Na rynku mamy trzy rodzaje oprocentowania kredytów – zmienne, stałe i okresowo stałe. Według urzędników najbardziej ryzykowne są kredyty ze zmiennym oprocentowaniem. Nasze dochody nie są zależne od stóp procentowych, dlatego za kilka lat może się okazać, że rata kredytu wzrośnie nieproporcjonalnie do naszych zarobków.

Dlatego przed zawarciem umowy kredytowej musimy dokładnie przeanalizować naszą sytuację, ocenić ryzyko związane z oprocentowaniem i dostawać kredyt do naszych możliwości i oczekiwań. KNF zachęca do dokładnego sprawdzenia tych elementów umowy: marżą kredytów ze zmienną stopą oprocentowania, warunkami wcześniejszej spłaty, warunkami zmiany oprocentowaniu ze stałego na zmienne w przypadku kredytów o okresowo stałym oprocentowaniu.

Zmiany w podatkach. Semeniuk: Nie jestem osobą zbyt wrażliwą dla najbogatszych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dm2ziud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm2ziud