Krewetki pod lupą

Skargi byłych pracowników, liczne kontrole
inspekcji pracy, weterynarii, urzędu pracy i doniesienie do
prokuratury. Tak rozpoczęła działalność przetwórnia krewetek -
informuje "Gazeta Lubuska".

19.05.2005 | aktual.: 19.05.2005 07:23

Firma GrEla od kwietnia szkoli bezrobotnych w obrabianiu owoców morza. Z tej szansy skorzystał m.in. Grzegorz Matuszkowiak, wcześniej przez dwa lata bezrobotny. Bardzo mu zależało na pracy, ale wytrzymał tylko miesiąc. _ To i tak długo. Inni odchodzili po kilku dniach _ - podkreśla. "Gazeta Lubuska" dotarła do ośmiu innych byłych pracowników, którzy zastrzegli sobie anonimowość.

_ Kiedy jedna z kobiet powiedziała, że nie może zostać po godzinach, to kierownik spytał ją, czy wyrobiła normę. To był taki straszak _ - opowiada G. Matuszkowiak. Norma to 0,5 kg krewetek na godzinę, ale nie mniej niż 90 kg miesięcznie. W hali jest ok. 7 stopni C, stworzonka są malutkie i trudno się je obrabia. Przekroczenie terminu o siedem dni grozi... karą równą miesięcznej pensji - dodaje dziennik.

_ Koleżanka nawet nagrała na dyktafon kierownika jak mówi, że po miesięcznym przyuczeniu nikt takiej normy nie wyrobi _ - mówi jedna z byłych pracownic. Na jaką pensję można liczyć podczas szkolenia? 400 zł brutto, czyli ok. 320 zł na rękę. _ I jeszcze jej nie dostaliśmy _- denerwują się rozmówcy gazety.

Podkreślają, że choć umowa była o dzieło, pracowali jak na etacie - po osiem godzin dziennie. Inne mankamenty to brak: badań lekarskich, przeszkolenia bhp, instruktażu. Najpierw były dwie przerwy dziennie, potem już tylko jedna. _ Prezesowa chodziła po stołówce z zegarkiem w ręku _ - wspomina "Gazecie Lubuskiej" Matuszkowiak.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)