Trwa ładowanie...
d3jln00

Krótkoterminowe osłabienie PLN, jako czynnik promujący eksport jest pożądane - Raczko, NBP (opis)

...

d3jln00
d3jln00

dochodzą kolejne wypowiedzi członka zarządu NBP #

29.10. Warszawa (PAP) - Krótkoterminowe osłabienie złotego, jako czynnik promujący eksport jest pożądane, natomiast stała deprecjacja kursu ma negatywne skutki dla gospodarki i nie należy jej promować - ocenił podczas seminarium członek zarządu NBP Andrzej Raczko.

"Bank centralny jest kojarzony jako instytucja, która przede wszystkim od początku do końca powinna dbać o płynność. Możemy powiedzieć, że Polska jest w dobrej sytuacji, jeśli chodzi o sektor bankowy, bo on nie jest niedopłynny. Jest wręcz nadpłynny. Jest tylko kwestia umiejętnego przekładania tej płynności z tych banków, które są nadpłynne do tych, które są mniej płynne. Tutaj pewnego rodzaju mechanizmy dodatkowe będzie trzeba uruchomić, ponieważ kryzys dokonał pewnej zmiany w strukturze funkcjonowania rynku pieniężnego" - powiedział Raczko.

"Natomiast to co jest istotne przy ekspansji eksportowej to oczywiście kwestia zapewnienia odpowiedniej płynności walutowej (...). I jeżeli jakiekolwiek zawirowania na rynku walutowym powstaną, bank centralny oczywiście jest gotowy, żeby wszystkie te instrumenty, które będą niezbędne uruchomić" - dodał.

"To, o co bank centralny powinien dbać, to jest niedopuszczenie do zawirowania płynności na poszczególnych rynkach finansowych, ponieważ wtedy dochodzi do gwałtownych zmian cen, zarówno kursu walutowego, jak i cen poszczególnych aktywów. To jest główna nasza rola" - ocenił członek zarządu NBP.

d3jln00

W jego opinii stała deprecjacja kursu walutowego ma negatywne skutki dla gospodarki i nie należy jej promować.

"Bardzo bym przestrzegał przed takim dość prostym myśleniem i chęcią pobudzenia ekspansji Polski zagranicą poprzez stałą deprecjację kursu walutowego. Otóż to ma negatywne skutki dla gospodarki. Stała deprecjacja odbija się natychmiast w kosztach po stronie importerów i również odbija się w sposób dość istotny na inflacji. To nie jest rozwiązanie, które długofalowo można promować" - powiedział.

"Natomiast niewątpliwie osłabienie kursu walutowego wtedy, kiedy mamy spadek aktywności gospodarczej, szczególnie zagranicą, jest czynnikiem promującym polski eksport i krótkoterminowo to jest rozwiązanie, które jest pożądane" - dodał.

"To, co powinno nas przede wszystkim interesować w sektorze finansowym, to jest zapewnienie długoterminowej stabilności sektora finansowego i rynków finansowych. Powinniśmy unikać gwałtownej wahliwości kursu walutowego.(...) Ta stabilność, o którą stara się dbać bank centralny, jest jednym z ważnych czynników" - zaznaczył Raczko.(PAP)

jba/ ana/

d3jln00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jln00