Krótkoterminowy odwrót po FOMC
Reakcja rynku na komunikat Fedu wpisuje się w klasyczny schemat "kupuj plotki", "sprzedawaj fakty". Ogólnie rzecz biorąc ocena gospodarki nie zmieniła się znacząco od ostatniego posiedzenia.
24.09.2009 12:15
Dla rynku istotne jest to, że program wykupu toksycznych aktywów opartych na kredytach hipotecznych został przedłużony o kolejne 3 miesiące. Trudne decyzje odkładane są na przyszłość, a Fed wyraźnie daje w ten sposób do zrozumienia, że "pępowina" dla systemu bankowego nie zostanie szybko przecięta. Wydźwięk całego komunikatu miał być taki: "Gospodarka jest na ścieżce powolnego wzrostu, inflacja nie jest problemem, stopy pozostaną nisko jeszcze długo" i to się udało osiągnąć. Niemniej jednak indeksy po chwilowych wzrostach zrobiły klasyczny reversal. S&P500 osiągnął nowy szczyt przy 1080, a następnie powrócił w okolice 1060 punktów. Zamknięcie wypadło na najniższym poziomie od tygodnia, co może być interpretowane jako sygnał sprzedaży. Sygnał słabości rynku musi zostać jeszcze potwierdzony w dniu dzisiejszym. Po stosunkowo neutralnym otwarciu może okazać się, że wczorajsza wyprzedaż była tylko chwilowa. Potwierdzeniem krótkoterminowych sygnałów sprzedaży będzie zejście intraday poniżej 1057 i zamknięcie sesji
poniżej 1060. Zanegowaniem sygnałów będzie powrót powyżej 1072.
Ciekawie w ostatnich dniach zachowuje się ropa naftowa. Na wykresie od jakiegoś czasu buduje się rozległa formacja, z której powinno niedługo nastąpić silne wybicie. Zachowanie zmienności implikowanej opcji na ropę potwierdza taki scenariusz. Rynek mocno premiuje opcje na spadek notowań. Fundamentalnym uzasadnieniem dla spadków jest znaczący wzrost zapasów benzyny i ropy w miesiącach wakacyjnych. Z drugiej strony legendarny już "nafciarz" T. Boone Pickens podtrzymuje swoją prognozę znacząco wyższych cen ropy w perspektywie długoterminowej.
EURPLN
Złoty pozostaje pod niewielką presją sprzedających, ale ciągle w ramach ostatnich zakresów technicznych. Wczorajsza reakcja rynków na komunikat Fedu wskazuje na rosnącą skłonność do realizacji zysków. Dalsze pogorszenie nastrojów będzie sprzyjać osłabieniu złotego w kierunku 4,25 za euro. Krótkoterminowy trend wzrostowy ma szansę przyśpieszyć w przypadku ponownego przebicia poziomu 4,20. Złoty od jakiegoś czasu jest bardziej podatny na osłabienie. Poziom 4,17 na EURPLN powinien działać jako wsparcie dzisiaj.
EURUSD
Dolar reagował wczoraj na komunikat po posiedzeniu FOMC. Atak na szczyt przy 1,4841 nie powiódł się - notowania przekroczyły ten poziom tylko o 2 pipsy i nastąpiła gwałtowna realizacja zysków. Utrzymywała się dość silna korelacja między notowaniami dolara i indeksu S&P500. Mimo realizacji zysków cofnięcie na EURUSD zatrzymało się na wskazanej we wczorajszym raporcie strefie wsparcia (1,4690). Tym samym linia trendu wzrostowego utrzymała się. Wspomniane wsparcie będzie działać teraz jako pivot - jego ponowne przebicie powinno doprowadzić do pogłębienia korekty spadkowej w kierunku 1,46. Niewielka skala reakcji na gorsze od oczekiwań dane Ifo z Niemiec świadczy o ciągle negatywnym sentymencie do amerykańskiego dolara. Oporem pozostaje 1,4840.
GBPUSD
Funt pozostaje jedną z najsłabszych walut w relacji do amerykańskiego dolara. Pretekstem do dzisiejszej wyprzedaży była wypowiedź Mervina Kinga dotycząca wydarzeń z przed roku. King zdradził, że dwa brytyjskie banki były bardzo bliskie upadku, a cały brytyjski system finansowy wisiał na włosku 6 października 2006. Cofnięcie notowań GBPUSD z powrotem poniżej 1,63 potwierdza trend spadkowy na tej parze. W przypadku większego wzrostu awersji do ryzyka funt powinien pozostać pod presją sprzedających.
USDJPY
Widoczne pogorszenie nastrojów na rynkach przekłada się na umocnienie jena do wszystkich głównych walut. Pod największą presją spadkową jest para GBPJPY ze względu na słabość funta. USDJPY powrócił w okolice wsparcia przy 90,50. Tym razem poziom ten może powstrzymać spadki jedynie w bardzo krótkim terminie. Dość prawdopodobna wydaje się kontynuacja trendu i ustanowienie nowego minimum trendu. Oporem technicznym będzie dzisiaj poziom 90,82. Wyjście powyżej 91,60 zaneguje sygnały sprzedaży.
Wojciech Smoleński
IDMSA.PL