Krótkotrwały optymizm
Optymizm wywołany informacją o finansowym wsparciu dla hiszpańskich banków okazał się krótkotrwały. Po dłuższym zastanowieniu inwestorzy doszli do wniosku, że na dłuższą metę taka pomoc nic dobrego nie wróży. Nie ustają bowiem obawy przed kiepską kondycją hiszpańskiej gospodarki i wysokim poziomem zadłużenia.
Co więcej, szczegóły porozumienia są wciąż niejasne. Nie zostało doprecyzowane skąd będą pochodziły pieniądze na dokapitalizowanie hiszpańskich banków. Nieoficjalnie mówi się, że środki mogłyby pochodzić raczej z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF) niż z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM). Powrót niepewności przełożył się na notowania wspólnej waluty, która znów zaczęła tracić na wartości. Zejście poniżej górnego ograniczenia luki wzrostowej na EURUSD było impulsem do powrotu do spadków, których wynikiem było dynamiczny spadek i domkniecie luki wzrostowej na tej parze.
Na złotym obserwujemy podwyższoną zmienność. Motorem wszelkich ruchów na złotym pozostają zmienne nastroje na rynku globalnym. Pomimo umocnienia PLN obserwowanego w pierwszej części poniedziałkowej sesji, w godzinach popołudniowych nasza krajowa waluta znów traciła na wartości na skutek spadku apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. Niepewność wokół Hiszpanii i wyniku greckich wyborów mogą sprzyjać większym ruchom na PLN.
W dniu dzisiejszym swoje najnowsze kwartalne prognozy dla szwajcarskiej gospodarki opublikował Sekretariat Stanu ds. Gospodarki. SECO podniósł prognozę PKB Szwajcarii na 2012 rok do 1,4% z 0,8% przewidywanych jeszcze w marcu i obniżył dynamikę PKB w 2013 roku. Projekcja wskaźnika CPI w tym roku pozostała na niezmienionym poziomie -0,4%. W tym tygodniu poznamy jeszcze prognozy makroekonomiczne Narodowego Banku Szwajcarii.
EURPLN
Nastroje na eurozłotym pozostają zmienne i są pod wpływem czynników globalnych. Para EURPLN przełamała opór na poziomie 4,30 i kontynuowała zwyżkę w rejon 4,3550. Silna strefa oporu rozciąga się w okolicy 4,35-4,40 – w tym przedziale dla niektórych uczestników rynku złoty może być niedowartościowany. Najbliższe wsparcie to poziom 4,30.
EURUSD
Notowania EURUSD pokryły w dniu wczorajszą lukę wzrostową, co jest negatywnym sygnałem dla inwestorów zakładających pogłębienie korekty wzrostowej na EURUSD. Dopóki notowania eurodolara pozostają poniżej oporu w rejonie 1,2660 w postaci 38,2% Fibo całości majowej fali spadkowej, dopóty należy zakładać powrót do trendu spadkowego w najbliższych dniach. Strefę wsparcia wyznacza rejon 1,2440-1,2450.
GBPUSD
GBPUSD nie zdołał wyjść powyżej oporu w postaci 100-okresowej średniej na wykresie 4h, co było symptomem do powrotu do spadków. Opublikowane w dniu dzisiejszym dane nt. produkcji przemysłowej i produkcji wytwórczej były słabsze niż oczekiwano, co może dodatkowo osłabić GBP. Strefa wsparcia to rejon 1,54-1,5440.
USDJPY
Notowania USDJPY pozostają stabilne. Para znalazła wsparcie na poziomie 79,09 w postaci linii Kinjun na wykresie dziennym. W ciągu kliku ostatnich dni zakres wahań na dolarjenie nie przekraczał 60 punktów. Psychologiczny opór znajduje się na poziomie 80 jenów za dolara. Zdaniem Międzynarodowego Funduszy Walutowego jen jest obecnie przewartościowany. Według MFW Bank Japonii powinien przeprowadzić ‘potężne łagodzenie polityki monetarnej’, aby zwiększyć szansę na zrealizowanie swojego celu inflacyjnego na 2014rok.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl