Trwa ładowanie...
d4g9pp5
26-01-2016 19:00

KRRiT: działania władzy zagrażają niezależności mediów publicznych (aktl.)

#
dochodzi wypowiedź wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego
#

d4g9pp5
d4g9pp5

26.01. Warszawa (PAP) - Powołanie aktywnego polityka na prezesa TVP i zwalnianie dziennikarzy zagrażają standardom mediów publicznych - napisał we wtorek przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański uważa, że to szef KRRiT jest współodpowiedzialny za krach mediów publicznych.

"Przewodniczący KRRiT, który jest współodpowiedzialny za krach mediów publicznych, zarówno finansowy, programowy jak i personalny, za łamanie standardów dziennikarskich, za wyrzucenie z telewizji kilkuset dziennikarzy, potraktowanie ich jak przedmiotów i wytransferowanie do firmy leasingowej, lepiej by zrobił, gdyby milczał" - powiedział PAP, komentując wtorkowe stanowisko szefa KRRiT, wiceminister kultury Krzysztof Czabański, odpowiedzialny za reformę mediów.

Szef KRRiT w stanowisku "w związku z zagrożeniem wolności słowa w mediach publicznych" zarzucił partii rządzącej m.in. naruszenie zasad samodzielności, pluralizmu i niezależności mediów publicznych.

"Powołanie na stanowisko prezesa TVP aktywnego polityka, który przez wiele kolejnych kampanii wyborczych był jednym z głównych autorów propagandy wyborczej obecnej partii rządzącej stoi w sprzeczności z deklarowanym zamiarem oddzielenia sfer polityki i mediów publicznych" - podkreślił Dworak we wtorkowym stanowisku.

d4g9pp5

Według niego zapowiadana duża ustawa medialna "podporządkowuje politycznej woli rządzących zarówno media publiczne, jak i losy ich pracowników, bez względu na ich dorobek zawodowy i sytuację życiową". Jak dodał, w ostatnich kilku tygodniach zwolnionych lub zmuszonych do odejścia zostało kilkadziesiąt osób z kierownictwa redakcyjnego i dziennikarzy.

"Są wśród nich osoby, których nazwiska wielokrotnie wskazywali wcześniej politycy, publicznie zapowiadający zwolnienia w mediach. Takie działania nowego kierownictwa (zwłaszcza w wypadku TVP) wskazują, że wpływ polityków sięga znacznie głębiej w strukturę tych instytucji, niż tylko w powoływanie zarządów i noszą znamiona czystki politycznej realizowanej na zlecenie partii rządzącej" - napisał szef KRRiT.

Dworak wezwał polityków PiS i nowe władze Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, do rezygnacji z działań, które - jak napisał - "mogą na lata zniszczyć niezależność mediów publicznych i wprowadzić standardy niezgodne z etyką dziennikarską".

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz na początku stycznia powołał na prezesa TVP Jacka Kurskiego.

d4g9pp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g9pp5