Trwa ładowanie...
d2lztz5

Kruk: Blisko 40% Polaków uważa, że potrafi dobrze planować domowy budżet

Warszawa, 31.08.2016 (ISBnews) - Blisko 40% Polaków uważa, że potrafi dobrze planować domowy budżet, tylko 16% posiada wiedzę na temat finansów, a zaledwie 15% badanych deklaruje, że zna przepisy prawne, wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Grupy Kruk.

Share
d2lztz5

"Dobre planowanie domowego budżetu, wiedza i doświadczenie życiowe czy motywowanie do działania - to najczęściej wskazywane umiejętności, którymi Polacy mogą podzielić się z osobami zadłużonymi. Mimo, że niewielu badanych posiada wiedzę na temat finansów czy przepisów prawa, to aż 95% z nich byłoby gotowych udzielić niefinansowego wsparcia osobom mającym problem ze spłatą zadłużenia" - powiedziała Agnieszka Salach z Kruka, cytowana w komunikacie.

Aż 39% Polaków uważa, że posiada umiejętność dobrego planowania domowego budżetu. Dodatkowo grupa ta jest też gotowa podzielić się tą wiedzą z osobami, które mają kłopoty finansowe. Badanie pokazało także, że to częściej kobiety niż mężczyźni (45% wobec 32%) chwalą się taką zdolnością, wynika z raportu TNS Polska przygotowanego na zlecenie Grupy Kruk pt. "Międzypokoleniowe rozmowy o długach".

"Jeśli chcielibyśmy skorzystać z wiedzy i doświadczenia życiowego, to chętniej podzielą się nim pięćdziesięciolatkowie, niż osoby trzydziesto- i czterdziestoletnie (43% wobec 36% badanych)" - czytamy w komunikacie.

d2lztz5

Blisko co piąty badany (19%) może pomóc w spłacie zadłużenia dzięki znajomości nowych technologii. Tymi umiejętnościami najczęściej mogą się pochwalić młodzi ludzie. Osoby w wieku 18-29 lat częściej niż pozostałe grupy wiekowe (35% wobec 26% osób w wieku 30-39 lat i 15% z grupy wiekowej 40-49 lat) mogłyby wesprzeć osobę zadłużoną w obsłudze internetu czy bankowości mobilnej, podano również.

"W poszukiwaniu rozwiązań ważna jest wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie osób w różnym wieku. Jeśli trudność sprawia nam kontakt z wierzycielem, poprośmy o pomoc kogoś z naszych bliskich, bardziej doświadczonego w obsłudze internetu lub kontakcie z różnymi firmami. Pomoże nam zadzwonić pod odpowiedni numer, albo skontaktować się z wierzycielem poprzez formularz online. Z kolei przed podjęciem ważnych decyzji warto pamiętać o starszych członkach rodziny. Ich wiedza i doświadczenie życiowe mogą okazać się bezcenne i pozwolą uniknąć kosztownych błędów" - powiedziała Salach.

Badanie "Międzypokoleniowe rozmowy o długach" pokazało również, że mieszkańcy różnych regionów Polski mają inne umiejętności przydatne w radzeniu sobie z zadłużeniem. I tak na przykład dobrym planowaniem domowych finansów mogą pochwalić się mieszkańcy wschodniej Polski (48% wobec 40% z zachodniej i po 38% z centralnej i południowej części kraju, podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)

d2lztz5

Podziel się opinią

Share
d2lztz5
d2lztz5