Kruk: Tylko 18% Polaków rozważa zaciągnięcie kredytu w 2017 r.
Warszawa, 09.12.2016 (ISBnews) - Jedynie 18% Polaków chce w nadchodzącym roku zaciągnąć kredyt, wynika z badania "Postawy finansowe Europejczyków", przygotowanego przez Millward Brown na zlecenie grupy Kruk. Tymczasem w Rumunii aż 1/3 mieszkańców ma taki zamiar, a w planowaniu kredytów lub pożyczek przewyższają nas również Włosi - kredyty planuje zaciągnąć 22% z nich, podano także.
09.12.2016 | aktual.: 16.12.2016 12:07
"Nasze zadłużanie się może wynikać m.in. ze względu na zamożność całego społeczeństwa. Pod uwagę należy brać chociażby zróżnicowanie w poziomie wynagrodzeń pomiędzy Polską i Rumunią, a Europą Zachodnią: Niemcami, Hiszpanią czy Włochami. To sprawia, że - w przeciwieństwie do Niemców - niewielu z nas może sobie pozwolić na regularne oszczędzanie. Dlatego sporo z nas zadłuża się, aby żyć na podobnym poziomie, jak mieszkańcy Europy Zachodniej" - powiedziała Agnieszka Salach z działu PR, cytowana w komunikacie.
Nasze plany kredytowe najczęściej związane są z celami mieszkaniowymi (nabycie, wykup bądź remont mieszkania - w sumie 56%) oraz z zakupem samochodu (23% badanych). Wielu naszych rodaków bierze kredyt na zakup sprzętu AGD/RTV - tak odpowiedziała aż 1/4 osób, które w Polsce brały udział w badaniu. W tym wypadku deklaracje Polaków (podobnie jak Rumunów) znacznie przewyższają średnią europejską, podano także.
"Samochody na kredyt kupują najczęściej Włosi (46%), Hiszpanie (43%) i Niemcy (37%). Z kolei najwięcej kredytów na cele mieszkaniowe planują zaciągnąć Słowacy (łącznie zakup/wykup oraz remont - 67% badanych). Co ciekawe, aż 46% Niemców, 44% Hiszpanów i 41% Włochów przeznaczyłoby zaciągniętą pożyczkę na tzw. inny cel" - czytamy w komunikacie.
Badanie zostało zrealizowane w październiku 2016 r. metodą CAWI przez Millward Brown na zlecenie grupy Kruk na reprezentatywnej próbie 7 000 dorosłych obywateli Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii (1 000 osób/ kraj).
Kruk S.A. jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. W 2015 r. zakupił i przyjął do obsługi wierzytelności o wartości 8,9 mld zł na siedmiu rynkach: w Polsce, Rumunii, Czechach, na Słowacji, w Niemczech oraz we Włoszech. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy sięgnęły 611 mln zł w 2015 r.
(ISBnews)