Trwa ładowanie...
d2lihlx

Kryzys dotknął "Orliki", nie ma pieniędzy na ich budowę

W przyszłym roku będą pieniądze tylko na budowę 15 wielofunkcyjnych boisk sportowych w Małopolsce - ubolewa "Dziennik Polski".

Share
d2lihlx

Do tej pory każdego roku w województwie małopolskim powstawało ok. 50 boisk. Inwestycje były finansowane w jednej trzeciej przez gminy lub powiaty, w jednej trzeciej przez budżet województwa i w jednej trzeciej przez budżet państwa.

Obecnie samorządy zgłosiły zamiar wybudowania 60 "Orlików". Jednakże w projekcie przyszłorocznego budżetu województwa małopolskiego są zarezerwowane pieniądze tylko na 15 obiektów. Czyli zaledwie co czwarta gmina może liczyć na dofinansowanie.

A jeszcze przed świętami szef małopolskiej PO, poseł Ireneusz Raś zapowiadał nie tylko zabiegi o budowę 40 boisk w regionie, ale także większe dofinansowanie dla biedniejszych samorządów.

d2lihlx

Gminy, w których dochód na mieszkańca nie przekracza jednego tysiąca złotych, mogłyby liczyć na 47% dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa. Oznacza to, że same muszą pokryć jedynie 20% kosztów budowy "Orlika", czyli na budowę boiska wydawałaby ok. 200 tys., zamiast 330 tys. zł.

- Nie ma żadnej oficjalnej wytycznej w tej sprawie - podkreśla Jarosław Kostrzewa z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Potwierdza, że padały propozycje, by większe dofinansowanie dostawały gminy biedniejsze. Ale na razie przepisy w tej kwestii się nie zmieniły.

W 2008 r. na terenie Małopolski, w ramach rządowego programu "Moje boisko - Orlik 2012", powstały 44 kompleksy sportowe. Rok później wybudowano ich 45, zaś w 2010 r. powstało kolejnych 40 boisk - wylicza "Dziennik Polski".

d2lihlx

Podziel się opinią

Share
d2lihlx
d2lihlx