Trwa ładowanie...

Kryzys rozlał się w łazienkach

Producenci ceramiki łazienkowej szykują się na trudny rok. Ceny pójdą w górę - informuje "Puls Biznesu"

Kryzys rozlał się w łazienkachŹródło: Jupiterimages
d36sk6h
d36sk6h

Zdaniem przedstawicieli branży ceramiki łazienkowej, w tym roku krajowy rynek w ogóle nie urósł. - Obecnie w Polsce buduje się mniej, a mieszkania, które powstały w okresie boomu budowlanego, dawno są wyposażone. Do tego dochodzi nieustanne straszenie konsumentów kryzysem, w efekcie odraczają oni decyzję o remoncie łazienek - mówi Jacek Różycki, dyrektor generalny Roca Polska.

- Rok był trudny. Mieliśmy do czynienia z dużą zmiennością popytu na materiały budowlano-wykończeniowe - ocenia Przemysław Powalacz, prezes Sanitec Koło. Trudna sytuacja była na rynku detalicznym, który zapewnia 70 proc. sprzedaży firmy. Spowolnienie dało się także odczuć w inwestycjach biurowych. - Rok zakończymy w Polsce wzrostem sprzedaży na poziomie około 2 proc. wobec 2010 r. - mówi prezes Sanitec Koło.

Dyrektor generalny Roca Polska uważa, że nie ma co czekać na wzrost rynku. - W tej trudnej sytuacji trzeba się bronić. Ważna będzie dobra oferta, konkurencyjne ceny czy komplementarne nowe produkty, takie jak: zestawy podtynkowe do misek WC czy meble łazienkowe do umywalek. Trudno bowiem liczyć na wzrost sprzedaży na rynku ceramiki łazienkowej w okresie braku boomu w budownictwie - uważa Jacek Różycki.

Zarówno Sanitec Koło, jak i Roca Polska spodziewają się, że przyszły rok również będzie ciężki. Obie firmy potwierdzają, że podniosą ceny. - Na początku roku podnieśliśmy ceny o około 3,5 proc. Na nowy rok planujemy podwyżkę o około 5 proc. - twierdzi Przemysław Powalacz. - Branżę czeka trudny 2012 r., ale trzeba pamiętać, że choć wiele krajów w Europie jest w trudnej sytuacji, to uważam, że Polska sobie poradzi - uważa Jacek Różycki.

d36sk6h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36sk6h