Trwa ładowanie...
d498jkt

Kryzys w Rosji coraz głębszy. Wina mocno zdrożeją

Tej jesieni w Rosji ceny krajowych i importowanych win pójdą mocno w górę - wynika z danych Centrum Badań Federalnych i Regionalnych Rynków Napojów Alkoholowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kryzys w Rosji coraz głębszy. Wina mocno zdrożeją
(WP.PL, Fot: thinkomatic/iStockphoto)
d498jkt

Wadim Drobiz, dyrektor Centrum, uważa, że ceny win w sklepach rosyjskich sieci detalicznych zaczną rosnąć w październiku. Wzrost ten - dotyczący zarówno win produkowanych w kraju, jak i importowanych - może wynieść od 15 proc. do nawet 20 proc. Powodem jest spadek wartości rubla.

Część dystrybutorów zapowiada, że podniesie ceny jeszcze wcześniej. Jak dowiedział się anglojęzyczny dziennik "The Moscow Times", firma Arte Del Vino z siedzibą w Moskwie, zajmująca się dystrybucją win na terenie kraju, już od 1 września zwiększy cenę wszystkich produktów w swojej ofercie.

Zdaniem analityków rynku, rodzimi producenci nie będą w stanie wyprodukować takich ilości tańszych krajowych trunków, by zastąpić drożejące wina z importu. Co więcej, ceny ich własnych wyrobów również pójdą w górę. Wynika to z faktu, że Rosja sprowadza z zagranicy większość surowców do wyrobu win. Według Rosstatu (Federalnej Służby Statystycznej) w 2014 r. wolumen tego importu wyniósł 16,85 mln dekalitrów.

Rosjanie konsumują też niemal 5 razy więcej wina niż wynosi łączna krajowa produkcja tego trunku. W ubiegłym roku w Federacji Rosyjskiej (włączając Krym) wyprodukowano w sumie 350 mln litrów win, podczas gdy konsumpcja wyniosła 1,5 mld litrów.

d498jkt

Podziel się opinią

Share
d498jkt
d498jkt