Kto ma najwięcej wolnego? Polacy w czołówce
Stany Zjednoczone, na mocy przepisów federalnych, nie gwarantują pracownikom ani jednego płatnego dnia wolnego w ciągu roku. A jak jest w innych państwach?
*Stany Zjednoczone, na mocy przepisów federalnych, nie gwarantują pracownikom ani jednego płatnego dnia wolnego w ciągu roku. A jak jest w innych państwach? Pod względem liczby dni wolnych od pracy na czele są Austria i Portugalia. Gdyby w zestawieniu, opublikowanym przez Center for Economic and Policy Research, ujęto Polskę, bylibyśmy w czołówce. *
Europa króluje
W raporcie wzięto pod uwagę wybrane kraje europejskie oraz anglojęzyczne. Jak wynika z publikacji, o wiele wygodniejsze życie mają Europejczycy. Austriacy, posiadający najdłuższy staż pracy, wypoczywają 35 dni w ciągu roku. Podobnie jest w Portugalii, gdzie do 22-dniowego urlopu dochodzi 13 dni wolnych ustawowo. Tylko o dzień mniej mają do wykorzystania kolejne państwa Starego Kontynentu. Niemcy mogą się cieszyć 24 dniami urlopu i 10 dniami wolnymi od pracy, a w przypadku Hiszpanii jest to odpowiednio 22 i 12 dni.
Oto pierwsza dziesiątka państw o największej liczbie dni wolnych od pracy. Ogółem, spośród całej czołówki, jedynie dwa znajdują się na innych kontynentach:
Austria – 35 dni (22+13)*
Portugalia – 35 dni (22+13)
Niemcy – 34 dni (24+10)
Hiszpania – 34 dni (22+12)
Francja – 31 dni (30+1)
Włochy – 31 dni (20+11)
Belgia – 30 dni (20+10)
Nowa Zelandia – 30 dni (20+10)
Irlandia – 29 dni (20+9)
Australia – 28 (20+8)
Wielka Brytania – 28 (28+0)
(*rozróżnienie wymiaru urlopu i dni ustawowo wolnych od pracy np. święta państwowe)
W dalszej kolejności w zestawieniu pojawiają się Norwegia z 27 płatnymi dniami wolnymi. Kolejne miejsca zajmują Grecja (26 dni) i pozostałe kraje skandynawskie: Dania, Finlandia i Szwecja – po 25 dni. Równe 20 dni do wykorzystania mają pracujący w Szwajcarii i Holandii.
Polacy rekordzistami wolnego
W rankingu agencji nie została uwzględniona Polska. Gdybyśmy jednak zostali wzięci pod uwagę, to zajęlibyśmy miejsce w ścisłej czołówce. Liczba dni płatnego wolnego wynosi w naszym kraju od 33 do nawet 39 dni roboczych. Polscy pracownicy mają bowiem prawo do 20 lub 26 dni urlopowych. Wyższa liczba przysługuje tym, którzy przepracowali już 10 lat lub też ukończyli studia magisterskie i mają 2-letni staż pracy. Studia te liczone są jako 8 lat stażu pracy. Do urlopu dochodzą święta państwowe, które są dniami wolnymi. Mamy ich w tym roku 13.
Lista dni wolnych w 2014 r.
1 stycznia (środa) - Nowy Rok
6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli
20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (czwartek) - Święto Pracy
3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego
19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
15 sierpnia (piątek) - Święto Wojska Polskiego
1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
11 listopada (wtorek) - Święto Niepodległości
25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie
26 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie
Wolna amerykanka w USA
Kraje należące do Unii Europejskiej są zobligowane do przestrzegania dyrektywy. Urlop nie może być krótszy niż 4 tygodnie (czyli 20 dni roboczych). Prawo nie zabrania jednak wydłużać tego czasu, z czego wiele państwa skrzętnie korzysta. Za oceanem pracownicy wypoczywają o wiele krócej. W Kanadzie płatnych dni wolnych jest jedynie 19 dni w ciągu roku, z czego 10 dni stanowi okres urlopu. W Japonii całość przysługującego wolnego obejmuje zaledwie 10 dni.
Z kolei Stany Zjednoczone, na mocy przepisów federalnych, nie gwarantują pracownikom ani jednego płatnego dnia wolnego w ciągu roku. Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony Departamentu Pracy USA, tamtejszym pracownikom nie przysługuje wynagrodzenie nie tylko podczas urlopu, ale także np. choroby. Są one jedynym krajem z grupy rozwiniętych gospodarek, w którym nie jest stosowana polityka zapewniająca obywatelom korzystanie z płatnego urlopu.
Wszelkie ustalenia dotyczące płatnych dni wolnych od pracy leżą w gestii negocjacji pomiędzy pracodawcą i personelem lub też reprezentującą ich organizacją. W przypadku pracowników sektora prywatnego ta liczba kształtuje się z reguły na poziomie ok. 16 dni. Jednak szacuje się, że jeden na czterech Amerykanów nie ma ani jednego płatnego dnia wolnego w ciągu roku. Sama możliwość uzyskania płatnego urlopu i jego długość zależy od branży, wykształcenia i tego, czy pracuje się w pełnym wymiarze godzin. Według Center of Economic and Policy Research w Waszyngtonie, największe szanse mają ci, którzy ukończyli studia wyższe i są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasowym. Amerykańska Izba Handlu stara się doprowadzić do zmiany prawa w tym zakresie. Aktualne regulacje określa jako dezorientujące i sprzyjające wykorzystaniu pracowników.
Jednak nawet ci Amerykanie czy Kanadyjczycy, którzy mają prawo do urlopu nie zawsze z niego w pełni korzystają. Z badań firmy Right Management wynika, że jedynie 30 proc. spośród 700 zapytanych pracowników wykorzystało w 2012 r. wszystkie przysługujące im dni wolne od pracy.
KK,JK,WP.PL