Kto ma wolne w Wigilię, a kto pracuje?
Wigilia Bożego Narodzenia tylko dla nielicznych mieszkańców Europy jest ustawowym dniem wolnym od pracy.
23.12.2009 | aktual.: 23.12.2009 15:06
Niektórzy w Polsce mają wolną Wigilię
W Polsce pracownicy od lat apelują, by ten dzień został uznany za wolny od pracy tak jak np. 11 listopada. Od niedawna promowany jest pomysł wolnego w święto Trzech Króli, tymczasem wielu pracowników wolałoby nie iść do pracy w dzień przed Bożym Narodzeniem. W tym roku, w niektórych firmach Wigilia została jednak ustanowiona za wolną - a to dlatego, że zgodnie z przepisami, szefowie musieli przyznać dzień odpoczynku za drugie święto Bożego Narodzenia, które przypada w sobotę.
O wolnym musieli jednak zapomnieć m.in. pracownicy supermarketów. W niektórych placówkach będą oni pracować do godziny 17-18. Właściciele placówek chcą jeszcze skorzystać na klientach, którzy na ostatnią chwilę odłożyli zakup prezentów i produktów na świąteczny stół. Tymczasem kasjerki wielu dużych sklepów tłumaczą, że też chcą przygotować święta.
Państwa, w których Wigilia jest wolna
W ten dzień wolne mają Bułgarzy, Cypryjczycy, Czesi, Duńczycy, Hiszpanie, Estończycy, Węgrzy, Łotysze oraz Słowacy. Pozostali mieszkańcy UE, w tym Polacy, w Wigilię pójdą do pracy. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia odpoczywać będzie cała Unia Europejska. W drugi dzień Świąt - prawie cała. Mieszkańcy Niemiec, Francji, Malty oraz Portugalii, 26 grudnia będą pracować.
5 świątecznych dni wolnych
Święta Bożego Narodzenia będą najprzyjemniejszym czasem dla Duńczyków, Hiszpanów, Słowaków oraz mieszkańców Łotwy i Cypru. Z tytułu Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku przysługuje im w tym roku aż 5 dni wolnych od pracy.
A co z Sylwestrem?
Większość mieszkańców Europy będzie pracować w Sylwestra. Wolne tego dnia będą jednak mieli Belgowie, Duńczycy, Hiszpanie oraz Łotysze. Praca nie zakłóci jednak odpoczynku w Nowy Rok. 1 stycznia mieszkańcy całej Unii Europejskiej solidarnie zrezygnują z wykonywania służbowych obowiązków. Święto Trzech Króli będzie z kolei wyjątkowym dniem tylko w 6 krajach UE. Dla zdecydowanej większości Europejczyków 6 stycznia pozostaje bowiem dniem roboczym.
Najwięcej świątecznych dni wolnych od pracy przysługuje Belgom (18) oraz Hiszpanom (16). Polska (12) sytuuje się pośrodku europejskiej stawki. Najmniej z tytułu świąt odpoczywają Niemcy (7) oraz Rumuni (7), co daje mi status najbardziej pracowitych członków w UE.
(toy)