Trwa ładowanie...

Który wariant bardziej prawdopodobny?

Na rynku od kilku sesji widać swego rodzaju przeciąganie liny pomiędzy głównymi graczami. Z jednej strony mamy głosy na temat ograniczenia programu QE3 w USA z drugiej przygotowywania EBC do wprowadzenia ujemnej stopy procentowej. Inwestorzy na rynkach walutowych próbują wycenić, który z wariantów jest bardziej prawdopodobny.

Który wariant bardziej prawdopodobny?Źródło: internetowykantor.pl
d4a2wdz
d4a2wdz

Piątek w odniesieniu do wiadomości o charakterze makroekonomicznym należał do USA. Dane, które napłynęły zza oceanu okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań. Wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za maj osiągnął poziom 83,7 pkt wobec konsensusu oczekiwań analityków oscylującego w okolicach 78,0 pkt. Również wskaźnik wyprzedzający Conference Board za kwiecień mile zaskoczył rynek. Jego odczyt na poziomie 0,6% nie tylko przewyższa oczekiwania (0,2%), ale jest także znacznie lepszy od wskazania w poprzednim miesiącu (-0,2%).

Dzisiejszy dzień nie będzie obfitował w doniesienia makroekonomiczne. Wśród informacji, które powinny przykuć uwagę inwestorów handlującymi na parach walutowych z polskim złotym wymienić należy doniesienia z rynku pracy. O godzinie 14.00 Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w Polsce. Rynek spodziewa się spadku zatrudnienia na poziomie -0,9% w ujęciu rocznym oraz wzrostu wynagrodzenia o 2,2% r/r.

W obliczu skromnego kalendarza makroekonomicznego rynkiem walutowym kierować będą spekulacje związane z ograniczeniem programu pomocowego QE3 przez FED. Spekulacje trwają od dłuższego czasu jednak szczególnie przybrały na sile po komunikacie przedstawionym przez FED na początku maja. Dzisiaj w godzinach nocnych zaplanowano wystąpienia szefów Rezerwy Federalnej z Chicago oraz San Francisco.

Komentarze do wykresów:

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 01.04.2013 do 20.05.2013

d4a2wdz

Na wykresie EUR/PLN można wyrysować obecnie dwie linie trendu wzrostowego. Najbliższym oporem jest krótkookresowa stroma linia trendu wzrostowego na poziomie 4.1920. Po przebiciu tej linii bardzo prawdopodobna byłaby próba testowania kwietniowego maksimum na czyli 4.1960, a po jego przełamaniu kontynuowanie silnego ruchu wzrostowego. Wsparciem jest poziom 4.1300, czyli linia łącząca minima kwietnia i maja.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 01.04.2013 do 20.05.2013

Frank szwajcarski porusza się w ostatnim czasie w szerokim trendzie spadkowym. Wybicie w górę na chwilę obecną wydaje się mało prawdopodobne. Najbliższym oporem jest górne ograniczenie formacji, czyli poziom 3.3850, natomiast wsparciem technicznym jest dolne ograniczenie trendu.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 01.04.2013 do 20.05.2013

d4a2wdz

Na wykresie USD/PLN gwałtowne wzrosty powstrzymała na razie spadkowa linia trendu wyrysowana ze szczytów z przełomu marca i kwietnia. Znajduje się ona na poziomie 3.2560 i stanowi techniczny opór dla dalszych wzrostów. Podkreślić należy że od kilku dni kurs oscyluje w okolicach górnego ograniczenia i nie wykazuje technicznej siły do jego przebicia a co za tym idzie w najbliższych dniach prawdopodobna jest korekta ruchu wzrostowego. Najbliższe wsparcie znajduje się dopiero na poziomie 3.1450.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 11.03.2013 do 20.05.2013

Kurs funta brytyjskiego porusza się w ramach wąskiego trójkąta wzrostowego. Górne ograniczenie formacji to poziomy 4.9740. Techniczne wsparcie znajduje się w okolicach poziomu 4.9250.

Michał Iskat
specjalista cash management
Internetowykantor.pl

d4a2wdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a2wdz