Trwa ładowanie...
d2y92vt

Kujawsko-Pomorskie/ Kończy się realizacja wielu dużych inwestycji

Gruntowne modernizacje dworców kolejowych, budowę linii tramwajowych, ulic i obwodnic miast, spalarni odpadów komunalnych, obiektów kulturalnych i produkcyjnych to najważniejsze inwestycje, które zostaną zakończone w 2015 r. w województwie kujawsko-pomorskim.

Share
d2y92vt

Większość inwestycji jest współfinansowana z funduszy programów europejskich na lata 2007-2013, które należy rozliczyć w 2015 r.

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna zostanie przebudowany. Frontowy budynek stacji, w którym znajdowały się kasy i główny hall, został rozebrany do fundamentów. Na jego miejscu powstaje nowy, czterokondygnacyjny budynek, który będzie służył obsłudze podróżnych i działalności handlowo-usługowej. Gruntownie odrestaurowany zostanie XIX-wieczny budynek między peronami. Na stacji przebudowane zostaną również przejścia podziemne i infrastruktura kolejowa, m.in. perony, tory i sieć trakcyjna. Koszt inwestycji wyniesie 197 mln zł.

Znacznie poprawić ma się funkcjonalność dworca Toruń Główny. Budynek stacji z XIX w. dworca nie zmieni wyglądu, ale jego wnętrza zostaną przebudowane. Do głównego budynku dworca będzie się można dostać przejściem podziemnym, które zostanie poszerzone i przedłużone, tak by powstało wejście od strony dzielnicy Podgórz. W podziemiach będą się mieścić niewielkie sklepy i punkty usługowe. Przebudowane zostaną wejścia na perony, które zostaną zadaszone. Koszt inwestycji to ponad 43,5 mln zł.

Zakończą się również prace przy budowie węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Miasto, dzięki czemu możliwa ma być bezpieczna przesiadka z pociągu do środków komunikacji miejskiej.

d2y92vt

W Bydgoszczy budowana jest 9-kilometrowa linia tramwajowa do największej dzielnicy mieszkaniowej Fordon z estakadą nad stacją Bydgoszcz Wschód. Na trasie zaplanowano m.in. budowę czterech pętli tramwajowych, 14 par przystanków i niewielkiej zajezdni, a także ułożenie 25 km torów, przebudowę 9 km ulic i 31 przystanków. Projekt przewiduje budowę na stacji Bydgoszcz Wschód dwóch peronów i przebudowę torów. Dla nowej linii zamówiono osiem nowoczesnych tramwajów. Przedsięwzięcie będzie kosztować 437 mln zł.

W Toruniu zakończy się budowa drugiego etapu Trasy Średnicowej Północnej od ul. Grudziądzkiej do węzła drogowego przy ul. Wschodniej oraz Trasy Staromostowej od ul. Bema do Trasy Średnicowej Północnej. Zrealizowana zostanie również przebudowa fragmentu ul. Łódzkiej, dzięki czemu poprawi się płynność ruchu w kierunku Łodzi.

W 2015 r. przewidziane jest ukończenie budowy obwodnicy Brodnicy od długości 3 km wraz z estakadą na rzeką i terenami zalewowymi, która połączy wybudowane wcześniej rondo z drogą krajową nr 15. Inwestycja pozwoli na skrócenie przejazdu na trasie Toruń-Olsztyn.

Na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego powstanie zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych, do którego będzie trafiać rocznie około 180 tys. ton śmieci z Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin. Na potrzeby przyszłej spalarni w Toruniu powstaje zakład przeładunku odpadów, skąd śmieci z miasta i okolic będą transportowane do Bydgoszczy. Wartość całego przedsięwzięcia to 130 mln euro.

d2y92vt

W Paterku k. Nakła n. Notecią tworzony jest park przemysłowy o powierzchni 24 ha, na terenie którego zostanie wydzielonych kilkanaście działek, na których będą mogły zostać zbudowane obiekty produkcyjne, składowe i magazynowe. Inwestycja będzie kosztować 19,7 mln zł.

Toruń wzbogaci się też o nowoczesną salę widowiskowo-kongresową, która powstaje w centrum, na obrzeżach Starego Miasta. W wielofunkcyjnym obiekcie znajdą się sala z widownią na 900 miejsc, ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy, sala na 300 miejsc, wraz ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie ma powstać parking na 185 samochodów.

Budowla ma składać się z kilku modułów, połączonych od góry szklanymi taflami, wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe, umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. Przedsięwzięcie będzie kosztować 225 mln zł.

W bydgoskiej Pesie, gdzie produkowane są tramwaje i tabor kolejowy, oddana zostanie do użytku hala produkcyjna o powierzchni 5 tys. m kw., w której będą wytwarzane ramy wózków kolejowych. Do 2017 r. powstaną jeszcze dwie większe hale - montażowa i serwisowa. Dzięki inwestycji, która łącznie będzie kosztować 7,5 mln zł, powstanie 500 nowych miejsc pracy.

d2y92vt

Podziel się opinią

Share
d2y92vt
d2y92vt