Trwa ładowanie...
d48rcni

Kujawsko-Pomorskie/ Wstępny harmonogram konkursów na 2015 r. w ramach RPO

Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyjął wstępny harmonogram konkursów na 2015 rok, które będą ogłaszane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Nabór do pierwszych konkursów zaplanowano na drugi kwartał roku.

Share
d48rcni

Jak poinformowała w środę rzeczniczka marszałka regionu Beata Krzemińska, wstępny harmonogram został sporządzony po to, aby przyszli beneficjenci mieli jak najwięcej czasu na przygotowania do aplikowania o środki. "Harmonogram naboru wniosków będzie w najbliższym czasie sukcesywnie aktualizowany i uzupełniany między innymi o kwoty i typy projektów, na realizację których trafi wsparcie" - dodała Krzemińska.

Przyjęty przez zarząd regionu plan przewiduje ogłoszenie 25 konkursów, w tym m.in. w ramach osi priorytetowej "Region przyjazny środowisku", "Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki", "Aktywni na rynku pracy" czy "Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry".

Ogłoszenie pierwszych konkursów zaplanowano na drugi kwartał 2015 roku.

"Wspólnie z samorządami i innymi partnerami wyłonimy też między innymi grupę projektów o charakterze strategicznym. To przedsięwzięcia, których zasięg i oddziaływanie dotyczy całego województwa. Powinny być one spójne z założonymi kierunkami działań w dokumentach strategicznych zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym" - przekazała rzeczniczka, zaznaczając, że realizacja tych projektów w ramach RPO będzie możliwa bez konieczności uczestniczenia w konkursach. Podobnie było w przypadku projektów kluczowych w okresie programowania 2007-2013.

d48rcni

Krzemińska dodała, że Urząd Marszałkowski zaprosił do składania propozycji projektowych o charakterze strategicznym jesienią - jeszcze na etapie prac nad ostatecznym kształtem RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jak podkreśliła, samorządowe władze województwa poznały dzięki temu szczegółowe oczekiwania i potrzeby potencjalnych beneficjentów. Zebrane w ten sposób informacje były również pomocne podczas negocjacji RPO z Komisją Europejską.

"Odpowiednio wczesne zaproszenie pozwoliło też samorządom i innym partnerom zyskać czas niezbędny na dobre przygotowanie dokumentów. Teraz, gdy znane są już ostateczne zapisy naszego RPO, można od razu przejść do uzupełniania fiszek projektowych. Pozwoli to szybciej zakończyć pracę nad przygotowaniem projektów i rozpocząć ich realizację" - powiedziała Krzemińska.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 do regionu trafi 1,9 miliarda euro z Unii Europejskiej. Po dodaniu wkładu krajowego województwo będzie dysponować w ramach RPO kwotą 2,23 mld euro, czyli 9,5 mld zł. Wartość RPO na lata 2014-2020 dwukrotnie przekracza pulę środków, którą województwo dysponowało w poprzednim okresie programowania w latach 2007-2013.

d48rcni

Podziel się opinią

Share
d48rcni
d48rcni