Trwa ładowanie...
d1xmo79

KUKE pozostawiła bez zmian ocenę i perspektywę ratingu dla Polski (A+) - KUKE (opinia)

21.08. Warszawa (PAP) - W sierpniowym zestawieniu, KUKE pozostawiła bez zmian ocenę (A+) oraz pozytywną perspektywę ratingu dla Polski - poinformował PAP główny ekonomista...

Share
d1xmo79

21.08. Warszawa (PAP) - W sierpniowym zestawieniu, KUKE pozostawiła bez zmian ocenę (A+) oraz pozytywną perspektywę ratingu dla Polski - poinformował PAP główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Piotr Soroczyński. W sierpniowym zestawieniu ratingów KUKE obniżyła ocenę tylko Hiszpanii - z BBB+ na BBB.

"Może wydawać się to nieco pod prąd typowo wygłaszanym opiniom o bieżącej kondycji poszczególnych gospodarek. Trzeba jednak pamiętać, iż ocena ich wypłacalności (a także wypłacalności największych na rynku podmiotów gospodarczych) w perspektywie kilku najbliższych kwartałów dyskontuje nadejście początku poprawy koniunktury. W dodatku po trudnym okresie początku wprowadzania przez większość krajów europejskich programów oszczędnościowych, już niedługo będzie widać pierwsze, bardziej znaczące pozytywne ich skutki" - powiedział w rozmowie z PAP Soroczyński.

"W przypadku licznej grupy krajów istotne okazały się też zmiany dotyczące doświadczeń płatniczych. Jednak nie zawsze były one wystarczające do zmiany ratingu. Trzeba podkreślić, że mowa tu tak o poprawie, jak i pogorszeniu doświadczeń płatniczych" - dodał.

d1xmo79

Zdaniem Soroczyńskiego, jedyne w tym zestawieniu obniżenie ratingu - dotyczące Hiszpanii jest wynikiem złożenia pogorszenia doświadczeń płatniczych i wyjątkowo źle prezentujących się perspektyw gospodarczych.

"Recesja wraz z olbrzymimi problemami rynku pracy, załamaniem jednej z kluczowych branż (budownictwo) oraz wychodzącymi na jaw coraz większymi problemami sektora bankowego powodują, że ryzyko kontaktów z tamtejszymi podmiotami wciąż rośnie" - powiedział.

Poniżej ocena ratingowa Polski oraz krajów, którym KUKE zmieniła rating:

I II III IV V VI

d1xmo79

Polska 50,4 78 A+ pozytywna A+

Obniżenie oceny

Hiszpania 48,0 66 BBB negatywna BBB+

Podwyższenie oceny

d1xmo79

Belgia 53,3 85 AA stabilna AA-

Bułgaria 52,6 55 BBB stabilna BBB-

Irlandia 50,9 65 BBB+ stabilna BBB

Litwa 49,8 66 BBB pozytywna BBB-

Łotwa 49,9 64 BBB stabilna BBB-

Rosja 59,4 66 BBB+ stabilna BBB

Węgry 49,9 59 BBB- stabilna BB+

Włochy 50,3 74 A stabilna A-

I - kraj
II - ocena Gospodarcza
III - ocena Polityczna
IV - rating w VIII'12
V - perspektywa
VI - rating w V'12

Nikodem Chinowski (PAP)

nik/ ana/

d1xmo79

Podziel się opinią

Share
d1xmo79
d1xmo79