Trwa ładowanie...

Kumulacja w USA przekroczyła miliard złotych

Wczoraj wieczorem po raz kolejny nie padła główna wygrana (270 mln dolarów) w amerykańskiej loterii Powerball. W ten sposób pula w najbliższym losowaniu, które odbędzie się w środę, wzrosła do 350 mln dolarów (ponad miliard złotych). To trzecia najwyższa kumulacja w historii tej gry.

Share
Kumulacja w USA przekroczyła miliard złotych
Źródło: AFP, Fot: tim boyle
d3pkbaz

W naszym kraju kupony amerykańskich loterii oferuje wielu pośredników internetowych. I mimo że sporo wątpliwości budzą kwestie prawne, to chętnych z każdym losowaniem przybywa. Z ostrożnych szacunków wynika, że kupony PowerBall, MegaMillions czy paneuropejskiej EuroMillions kupuje w sieci już ponad 100 tysięcy Polaków. Na wyobraźnię działają nam najwyraźniej gigantyczne wygrane - kilkaset razy wyższe niż w naszym rodzimym Lotto.

- Nadaję losy przez internet już od półtora roku - mówi nam jeden z graczy z Polski. - Czy coś wygrałem? Nie jeszcze mi się nie udało nic trafić, ale mój znajomy odebrał już kilkaset dolarów - zapewnia.

Nie przejmuje się tym, że gdy wygra, złamie amerykańskie prawo. Regulamin loterii mówi bowiem o tym, że mogą w niej wziąć osoby, które mieszkają w USA. Podatków w Polsce też nie zamierza zapłacić. - Nawet rodzina nie wie, że nadaję losy w Ameryce - zastrzega.

d3pkbaz

W sobotę na Florydzie automat wylosował następujące liczby: 6, 13, 19, 23, 43 oraz powerball - 16. Zabawa polega na tym, by prawidłowo wskazać pięć liczb spośród 59 białych kul oraz jedną z 35 czerwonych (powerball). Najniższe wygrane wypłacane są za trafne odgadnięcie liczb na trzech białych kulach i/lub jednej czerwonej. Jeden zakład kosztuje 2 dolary. Po potrąceniu wszystkich opłat i podatków pieniądze można odebrać jednorazowo lub w 30 rocznych transzach.

Loteria PowerBall powstała w 1992 roku w miejsce Lotto America. Jej koordynatorem jest Międzystanowe Stowarzyszenie Lotto (MUSL), organizacja non-profit, którą założyły członkowskie loterie działające na terenie USA. Nazwa pochodzi od nazwy liczby dodatkowej zwanej "powerball". Losowania odbywają się w każdą środę oraz sobotę o godzinie 22.59 czasu wschodniego USA (3.59 czasu polskiego) w studio loteryjnym high-tech w Tallahassee na Florydzie.

Ostatnia duża wygrana padła 30 marca, pula wynosiła 50 mln dolarów dolarów. Największa w historii loterii zaledwie kilka miesięcy wcześniej - 28 listopada; dwóch szczęściarzy podzieliło wtedy między siebie 587,5 mln dolarów. Rekord USA i świata ustanowiony został 30 marca 2012 roku. Kumulacja w konkurencyjnej loterii MegaMillions wynosiła 656 mln dolarów. Poprawnie liczby wskazało trzy osoby.

d3pkbaz

Podziel się opinią

Share
d3pkbaz
d3pkbaz