Kupuj obligacje. Teraz
Z projekcji inflacji przedstawionej przez Narodowy Bank Polski wynika, że najlepszym okresem na zakup detalicznych obligacji skarbowych są ostatnie dwa dni czerwca.
Tylko do końca czerwca (a więc do jutra) resort finansów oferuje w sprzedaży obligacje, których oprocentowanie opiera się o kwietniową stopę inflacji. Przypomnijmy, że w kwietniu wyniosła ona 4,0 proc., w związku z czym po dopisaniu marży oprocentowanie obligacji 10-letnich wynosi w pierwszym roku 7 proc. (według wzoru inflacja plus 3 pkt proc. marży), a czteroletnich 6,5 proc. (według wzoru inflacja plus 2,5 pkt proc. marży).
Już w lipcu do sprzedaży wejdą obligacje oparte o majową inflację, która wyniosła 3,6 proc. Przy założeniu, że resort zaproponuje taką samą marżę, oprocentowanie obligacji będzie więc niższe o 0,4 pkt proc. A jeśli sytuacja będzie rozwijać się w zgodzie z centralną projekcją inflacyjną zaprezentowaną przez Narodowy Bank Polski, to właśnie teraz mamy ostatnie dni w perspektywie kilku lat, kiedy można zarobić 7 proc. na obligacjach skarbowych (projekcja rozpisana jest do końca 2011 r.). Warto podkreślić, że według projekcji na wszystkie kolejne kwartały prawdopodobieństwo kształtowania się inflacji powyżej 3,5 proc. (górnej granicy celu inflacyjnego NBP) wynosi od 33 (III kwartał 2009 r.) do 17 proc. (III i IV kw. 2010 r.), jest zatem znacząco niższe od prawdopodobieństwa, że inflacja spadnie nawet poniżej 1,5 proc. począwszy od II kwartału 2010 r.
Nabywcy obligacji skarbowych powinni mieć świadomość, że oprocentowanie obligacji w kolejnych latach zależne będzie właśnie od kształtowania się inflacji i w przypadku obligacji 10-letnich wyniesie 2,75 pkt proc. ponad inflację, a w przypadku 4-letnich 2,5 pkt proc. ponad inflację.
W sprzedaży dostępne są także obligacje dwuletnie, których oprocentowanie jest stałe i wynosi 5,5 proc. Uda się na nich zarobić więcej niż na obligacjach czteroletnich jeśli za rok (w kwietniu) inflacja spadnie poniżej 2 proc. (według projekcji prawdopodobieństwo jest niższe niż 50 proc.) i więcej niż na 10-letnich, jeśli inflacja za rok (w kwietniu) spadnie poniżej 1,25 proc. Warto jednak dodać, że obligacje skarbowe można umarzać przed terminem ich wygaśnięcia za koszt 1 zł od każdej obligacji o nominale 100 zł. Do końca lipca w ofercie skarbu państwa dostępne są papiery trzyletnie, których oprocentowanie zależne jest od stopy WIBOR 6M i wynosi przez pierwszy okres (sześć miesięcy) 4,31 proc. W tym wypadku odsetki nie są kapitalizowane lecz wypłacane co sześć miesięcy na konto właściciela.
Emil Szweda
analityk Open Finance