Kupujący nie odpuszczają

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a popyt w głównej mierze koncentrował się na akcjach największych spółek.

Podczas gdy WIG-20 na zamknięciu zyskał 2,7% to zwyżki sWIG80 i mWIG40 nie przekroczyły 1%. Taka sytuacja znajduje odzwierciedlenie w dość przeciętnej szerokości rynku, bo jak wiadomo wzrosty największych spółek absorbują znacznie większy kapitał niż akcje mniejszych spółek. Akcje 8 spółek wytyczyły nowe roczne maksimum przy zaledwie 1 walorze, który wytyczył roczne minimum. W statystyce sesja przedstawia się pozytywnie, co potwierdza nowe, krótkoterminowe maksima na indeksach. W gronie największych spółek w największym stopniu do wzrostu indeksu przyczyniły się walory PKN Orlen, które zyskały ponad 7%. Lotos też cieszył się sporym zainteresowaniem, ale wzrost nie przekroczył progu 5%. Widać, iż inwestorzy zupełnie zapomnieli o dokonaniach tych spółek w I kw. br. i znacznie większą wagę przykładają do ostatnich wzrostów cen ropy naftowej na giełdach światowych. Prawdopodobnie z tych samych względów drożały również akcje PGNiG oraz KGHM. W przypadku tej ostatniej w końcówce sesji nastąpiło pewne schłodzenie,
w związku z wypowiedzią tajemniczego źródła w Ministerstwie Skarbu Państwa, iż oczekuje ono dywidendy z miedziowego kombinatu na poziomie 7,90-9 zł. Część inwestorów w swoich rachubach uwzględniała znacznie wyższy poziom dywidendy, w związku z czym rodzi się pytanie czy powyższy czynnik nie będzie katalizatorem do korekty na akcjach spółki. Propozycja zarządu odnośnie dywidendy ma być podana do 5 czerwca i myślę, że ten czynnik będzie determinował zmiany cen na akcjach spółki. Nieznaczne spadki odnotowały jedynie akcje PKO BP oraz CEZ-u. W gronie średnich spółek najlepiej w pamięci inwestorów zapisały się papiery Millennium, Kopexu, Mostostalu Zabrze oraz Polaqua. Najsłabiej zachowywały się akcje ukraińskiego Kernela, ale tu trzeba zastrzec, iż wcześniej papier odnotował silny wzrost i w którymś momencie inwestorzy musieli zacząć realizować zyski z inwestycji.

W gronie spółek z portfela sWIG80 szlagierem dziś były papiery Erbudu, który wytyczył swoje nowe krótkoterminowe maksimum, po wzroście o ponad 15 %. Inwestorzy pamiętają, iż spółka dostarczyła przekonywujący raport finansowy za I kw. br i na tej podstawie papier odrabia wcześniejsze dotkliwe straty. Najbardziej ciążyły na zachowaniu indeksu spadki Apatora i Farmacolu. Dzisiejszą sesję oceniam pozytywnie, wszystkie indeksy poprawiły swoje maksima, dodatkowo WIG-20 uporał się z oporem na 1921 pkt. Taka sytuacja sugeruje kontynuację wzrostu i walkę o kolejny psychologiczny opór na 2000 pkt.

Tomasz Jerzyk
analityk DM BZ WBK SA

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)