Trwa ładowanie...
d2xizlq

Kupujemy mniej, bo więcej zarabiamy. Wyższe ceny też zrobiły swoje

Jesteśmy coraz zamożniejsi, dlatego kupujemy coraz mniej jedzenia. To biedni dużo jedzą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzięki temu, że nasze portfele są grubsze, częściej jemy poza domem, a to oznacza, że mniej też gromadzimy w lodówkach
Dzięki temu, że nasze portfele są grubsze, częściej jemy poza domem, a to oznacza, że mniej też gromadzimy w lodówkach (Fotolia)
d2xizlq

Rosną dochody polskich gospodarstw domowych. W 2017 r. realnie zwiększył się o 6,3 proc. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", dzięki temu spada konsumpcja podstawowych artykułów żywnościowych. W 2017 r. jedliśmy mniej ryb i owoców morza (o 9,4 proc.), ziemniaków (o 9,2 proc.), cukru (o 7,9 proc.), masła (o 7,1 proc.), pieczywa (o 6 proc.), warzyw (o 4,1 proc.) i mięsa (o 8 proc.).

- Ten spadek to efekt wzrostu naszej zamożności. Bo duża konsumpcja charakterystyczna jest dla społeczeństw biednych - ocenia dla dziennika prof. Krystyna Świetlik z IERiGŻ.

Jedna trzecia Polaków kupuje za pomocą smartfona. Aplikacja zakupowa zastępuje sprzedawcę

Dzięki temu, że nasze portfele są grubsze, częściej jemy poza domem, a to oznacza, że mniej też gromadzimy w lodówkach. Poza tym żywność drożeje. W 2017 r. w górę poszły ceny: masła (o 31 proc.), jajek (o 12,9 proc.), owoców (o 8 proc.), cukru (o 5,5 proc.) czy mięsa (o 4,8 proc.)

d2xizlq

Po zaskakująco mocnym spadku inflacji w marcu, w kwietniu mieliśmy sytuację odwrotną, która pogłębiła się jeszcze w maju. W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,1 proc., a w skali roku w tempie 1,7 proc. - podał GUS. To mniej niż oczekiwali analitycy - średnia ich prognoz wskazywała na 1,9 proc. wzrostu wskaźnika CPI.

Głównym motorem wzrostu cen były paliwa. Olej napędowy zdrożał o 3,3 proc. od marca, a benzyna o 2,8 proc. Rajd cen w górę zresztą na kwietniu się nie zatrzymał, co widzimy po cenach powyżej 5 zł za litr, obowiązujących już na większości stacji.

Spadek kursu złotego odbił się natychmiast na cenach odzieży i obuwia, które dotychczas trzymały inflację w ryzach. Teraz te produkty zdrożały o odpowiednio 2,4 i 4,2 proc. w porównaniu z marcem. Rok do roku nadal jednak są tańsze o 5,2 i 1,9 proc.

d2xizlq

Podziel się opinią

Share
d2xizlq
d2xizlq