Kwartalny barometr IRG SGH w górę, ale perspektywy niepewne - IRG SGH
09.08. Warszawa (PAP) - W III kwartale barometr koniunktury wzrósł w ciągu kwartału i ukształtował się na poziomie minus 3 pkt, ale perspektywy na kolejny kwartał są niepewne -...
09.08. Warszawa (PAP) - W III kwartale barometr koniunktury wzrósł w ciągu kwartału i ukształtował się na poziomie minus 3 pkt, ale perspektywy na kolejny kwartał są niepewne - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
"W III kwartale 2011 wskazania barometru IRG SGH ponownie poszły w górę i ponownie mniej niż oczekiwano. Przyczyną jest słabnące oddziaływanie czynników cyklicznych. Wartość barometru IRG SGH nieznacznie wzrosła w ciągu kwartału i wynosi minus 3 pkt. W skali roku zaś nastąpił spadek wartości barometru o 3,5 pkt. Przyrost wartości barometru IRG w III kwartale 2011 należy uznać za zmianę typową. Jest ona spowodowana oddziaływaniem czynników sezonowych. Sezonowe ożywienie aktywności gospodarczej uwidoczniło się w sektorze bankowym, transporcie samochodowym i rolnictwie. Poprawiły się też oceny gospodarstw domowych. Poprawa ta miała największy wpływ na kwartalny wzrost wartości barometru w bieżącym kwartale" - napisano w raporcie.
Z badań IRG SGH wynika, że w przemyśle przetwórczym, handlu oraz w budownictwie odnotowano pogorszenie koniunktury, przy czym dla pierwszych dwóch obszarów jest to typowa zmiana dla tej pory roku.
"Zaobserwowany spadek wartości wskaźnika dla budownictwa i przemysłu przetwórczego należy uznać za główną przyczynę mniejszego niż się spodziewano wzrostu wartości barometru" - napisano.
"Oddziaływanie czynników cyklicznych zdecydowanie słabnie. Jedynie w dwóch z badanych sektorów gospodarki: budownictwie i rolnictwie zmiany wartości wskaźników koniunktury w skali roku były dodatnie, jednak znacznie mniejsze niż przed rokiem. W pozostałych sektorach roczne zmiany wartości wskaźników koniunktury są ujemne. Podobnie jak w ubiegłym kwartale słabnące oddziaływanie czynników cyklicznych najbardziej widoczne jest w sektorze bankowym i gospodarstwach domowych" - dodano.
Autorzy badania odnosząc się do przyszłości przypominają, iż IV kwartale roku aktywność gospodarcza zazwyczaj słabnie.
"Przewidywania zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów cechuje wstrzemięźliwy optymizm, a w IV kwartale roku zazwyczaj aktywność gospodarcza słabnie" - napisano. (PAP)
map/ asa/