Kwaśniak z KNF: Dobre banki będą mogły wypłacić dywidendę z zysku za 2014 r.
Warszawa, 29.09.2014 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) po zakończeniu stress-testów banków europejskich oraz wynikach banków działających w Polsce po trzech kwartałach tego roku przedstawi rekomendację w zakresie polityki dywidendy dotyczącej zysków za 2014 rok, poinformował zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak. Dobre banki, podobnie jak w tym roku, będą mogły wypłacić dywidendę.
"Jak będziemy mieli wyniki badań oceny aktywów europejskich banków i będziemy wiedzieli, jak wyglądają wyniki sektora po trzech kwartałach, to wydamy rekomendację w tym zakresie" - powiedział Kwaśniak dziennikarzom w kuluarach forum" Rynek obligacji w Polsce 2014".
"Generalnie wyniki sektora po pierwszym półroczu są dobre - istotnie lepszy niż tok temu. Wydaje się, że w dobrych bankach [odpowiednio skapitalizowanych - przyp. ISBnews] nie będzie problemu. Jeśli nie będzie przykrych niespodzianek, to niektóre banki będą mogły płacić dywidendę" - dodał.
Kwaśniak poinformował, że w europejskich badaniach aktywów banków uczestniczy 15 polskich banków i polski nadzór jest jedynym w Europie, który przeprowadza te testy sam.
Wiceprzewodniczący KNF powiedział, że w ub. roku nie część banków, która spełniała wymogi kapitałowe nie skorzystała z możliwości wypłaty dywidendy.
"W sektorze banków spółdzielczych z zysku za ub. roku ponad 450 banków mogło wypłacić dywidendę, ale 96% z nich pozostawiło zysk w banku. To jest kwestia odpowiedzialności tych zarządów" - podkreślił.
Kwaśniak poinformował, że większość banków dostosowała się już do wymogów Rekomendacji U dotyczące bancassurance.
"Część banków jeszcze przed pojawieniem się rekomendacji dostosowała się do jej wymogów. Część jak zwykle zrobi to w ostatniej chwili. Z tego, co banki raportują do nadzoru wynika, że pozostała większość banków wdrożyła ją już" - powiedział.
Z danych KNF wynika, że zysk netto sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł 10.465,13 mln zł w okresie styczeń-lipiec 2014 r. i był o 9,6% wyższy w porównaniu z wynikiem sprzed roku.
(ISBnews)