Trwa ładowanie...
dlvsti6

Kwieciński: wzrost PKB za cały 2017 rok powyżej 3 proc.

W przyszłym roku polska gospodarka stopniowo będzie się rozpędzała i wzrost PKB za cały 2017 rok wyniesie powyżej 3 proc. - ocenił w piątek podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Share
dlvsti6

"W przyszłym roku nasza gospodarka też stopniowo będzie się rozpędzała. Jeszcze pierwszy kwartał jest zazwyczaj wolniejszy, więc on będzie wolniejszy, ale bardzo wyraźnie już będziemy czuli fundusze (UE - PAP) i przełożenie na PKB w drugim kwartale i kolejnych. Liczymy, że będą również pozytywne efekty innych działań rządu - tych, które realizujemy w ramach naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - mówił.

Wyjaśnił, że MR pracuje nad tworzeniem lepszego otoczenia prowadzenia działalności gospodarczej w ramach konstytucji biznesu oraz pakietu 100 zmian dla firm, a także pobudzaniem inwestycji, przyciąganiem inwestycji zagranicznych i pobudzaniem silniejszej ekspansji zagranicznej polskich firm."Więc to (...) będzie powodowało, że ten wzrost gospodarczy będzie zdecydowanie wyższy aniżeli w tym roku. Będzie powyżej 3 proc." - podkreślił wiceszef MR.

Kwieciński odniósł się również do szacunków dotyczących wzrostu gospodarczego za 2016 rok. "W tej chwili oczywiście wszyscy się zastanawiamy, czy ten wzrost PKB (...) za cały rok, będzie bliżej 2,5 proc., co wielu ekonomistów mówi, że jest bardziej realne, czyli do takiego poziomu, jaki mieliśmy za trzeci kwartał, czy bliższy 3 proc., czyli taki, jaki był za dwa pierwsze kwartały" - wskazał.

dlvsti6

"Myślę, że ze względu na bardzo silny bodziec inwestycyjny związany z funduszami unijnymi, jak również silny bodziec związany z rosnącą konsumpcją i poprawiającym się klimatem wśród konsumentów, możemy mieć silniejszy niż przewidywaliśmy bodziec na PKB w czwartym kwartale. Czyli że ostatecznie w (całym - PAP) roku będziemy bliżej 3 aniżeli bliżej 2,5 proc." - wyjaśnił wiceminister.

Według niego przyspieszenie da się już zaobserwować m.in. poprzez lepsze wyniki branży budowlano-montażowej, wzrosty w produkcji sprzedanej, optymizmem napawa w jego ocenie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. "To skłania mnie, że już w tym czwartym kwartale możemy mieć silny bodziec, który będzie wpływał na nasze PKB" - zaznaczył.

"Zdaję sobie oczywiście sprawę, że ta baza zeszłego roku była (...) bardzo wysoka, m.in. przez to, że mocno przyspieszaliśmy wykorzystanie funduszy z poprzedniej perspektywy. Ale te wyniki są naprawdę w tej chwili budujące" - dodał Kwieciński.

dlvsti6

Podziel się opinią

Share
dlvsti6
dlvsti6