Trwa ładowanie...
d27rbz7
16-01-2017 14:00

Kwieciński: zaczynamy czuć przyspieszenie w gospodarce

Powoli zaczynamy czuć w gospodarce przyspieszenie, wynikające m.in. z realizacji inwestycji dofinansowywanych z funduszy Unii Europejskiej - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Wskazał, że udało się już podpisać umowy na 10 tys. projektów warte prawie 120 mld zł.

Share
d27rbz7

Według Kwiecińskiego przyspieszenie objawia się np. we wskaźnikach ekonomicznych, opisujących wzrost w branży budowlano-montażowej, niskiej stopie bezrobocia, bardzo dużym optymizmie sektora biznesu, wzroście produkcji sprzedanej w przemyśle, rosnących zamówieniach oraz rosnącej konsumpcji.

"Oczywiście każdy pyta o produkt krajowy brutto. Z jednej strony wiele wskazuje na to, że będziemy mieli bardzo silny wzrost kwartalny - czwarty kwartał 2016 do trzeciego kwartału 2016. Eksperci z Ministerstwa Finansów szacują, że może to być nawet na poziomie 1,5 proc., co odpowiada wzrostowi 6 proc. w skali rocznej" - zauważył w rozmowie z dziennikarzami PAP i IAR.

"Natomiast w porównaniu do zeszłego roku ten wzrost nie będzie tak spektakularny. W czwartym kwartale 2015 roku ratowaliśmy wykonanie wcześniejszej perspektywy budżetowej i duże pieniądze trafiły na rynek, czego efektem był bardzo silny wzrost gospodarczy" - wyjaśnił.

Przypomniał, że wzrost PKB za czwarty kwartał 2015 rok GUS po weryfikacji wyliczył na 4,6 proc.

d27rbz7

"To przyspieszenie w inwestycjach publicznych już powoli zaczynamy czuć" - mówił wiceminister. "W całym kraju mamy już ogłoszone ponad 2 tys. naborów na prawie 60 proc. wszystkich środków unijnych, które mamy do dyspozycji. Umów z beneficjentami mamy na prawie jedną czwartą wszystkich środków. Teraz beneficjenci podpisują kontrakty z wykonawcami i to w tym momencie zaczyna się ruch w gospodarce, który przekłada się także na wzrost PKB czy zatrudnianie nowych pracowników" - podkreślił.

Wiceminister poinformował także, że do tej pory w ramach nowej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020 podpisano już umowy na ponad 10 tys. projektów finansowanych ze środków UE na całkowitą kwotę prawie 120 mld zł. "To naprawdę spora liczba. A wśród tych projektów są nie tylko duże projekty drogowe czy kolejowe, ale również małe projekty dla organizacji pozarządowych czy przedsiębiorców. Więc to nas bardzo cieszy" - powiedział.

"Zakładamy, że w całej perspektywie finansowej ilość podpisanych projektów może przekroczyć nawet 100 tys. Więc wpływ funduszy na gospodarkę będzie bardzo wyraźnie widoczny" - dodał.

d27rbz7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27rbz7
d27rbz7